Studenci nie tylko siedzą nad książkami, ale z roku na rok coraz chętniej angażują się w przeróżne inicjatywy, często związane z ich kierunkiem studiów. Jak się okazuje, wśród zajęć i inicjatyw podejmowanych przez nich są też rekonstrukcje historyczne czy produkcja zbroi i mieczy. Studenci historycznych kół naukowych pasjonują się przeróżnymi epokami, po inspiracje sięgają do dawnych wieków, też do wydarzeń maja 1791 roku.
- Mamy dwa cele: kultywowanie historii, ale także własny rozwój naukowy. W tym roku akademickim byliśmy m.in. w Wielkopolsce, na terenie pierwszych Piastów, poznawaliśmy tam początki państwa polskiego, a teraz udamy się na tereny Pomorza śladami zamków krzyżackich - wyliczała Maria Plata, przewodnicząca Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Takich objazdów jest mnóstwo, nie tylko w Polsce. Każdy wyjazd połączony jest - poza zwiedzaniem - m.in. z wygłaszaniem referatów na określone wcześniej tematy. To pozwala rozwijać przeróżne umiejętności - tłumaczyła.
Koło Historyczne Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy ma zaś na koncie ok. 250 rekonstrukcji historycznych, z tego 50 wystawionych zostało poza Polską, na przykład we Francji. Jak tłumaczyli starszy szeregowy podchorąży Paweł Tokarz i starszy szeregowy podchorąży Jakub Stopa, członkowie tego koła, rekonstrukcje polegają na odtwarzaniu scen z wojen i bitew ważnych w historii Polski. - Kluczowe są tu detale, znajomość szczegółów. Warto też pamiętać, by mundury wyglądały realistycznie - podkreślali goście Czwórki. - Występujemy m.in. podczas odtwarzania walk z okresu postań kościuszkowskich, rekonstruujemy także wydarzenia z ubiegłego stulecia, w tym II wojny światowej. Pamiętamy też o polskich żołnierzach, którzy walczyli w innych armiach - podkreślali.
16:21 żołnierze czwórka2022_05_03-14-14-08.mp3 Jak działają studenckie koła historyczne i jak rekonstruuje się wielkie bitwy? (Strefa studenta/Czwórka)
Jak zdradzali rekonstruktorzy, repliki mundurów można kupować w określonych sklepach, albo używać tych historycznych. - To oczywiście dużo droższe i bardziej niebezpieczne. Te stroje mają ogromną wartość historyczną i najczęściej znajdują się w muzeach, albo na prywatnych wystawach - podkreślali Paweł Tokarz i Jakub Stopa. - Bitwa musi zostać odtworzona w sposób jak najbardziej szczegółowy, dlatego warto poznawać także ówczesne taktyki wojskowe, m.in. marsz wojskowy. Sam sposób poruszania się żołnierza na polu bitwy jest inny niż ten na co dzień, dlatego trenowanie jest tu sprawą niezwykle istotną - podkreślali. Jak tłumaczyli - ich rekonstrukcyjna pasja idzie w parze z ich przyszłym zawodem. - Kiedyś do wojska był pobór. Teraz nie ma obowiązku i do wojska idą ludzie, którzy tego chcą: mają m.in. powody patriotyczne, powołanie, czują chęć służby i chcą stać na straży swoich rodaków - podkreślali goście Czwórki.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Maria Plata (przewodnicząca Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego), starszy szeregowy podchorąży Paweł Tokarz, starszy szeregowy podchorąży Jakub Stopa (członkowie Koła Historycznego Wojskowej Akademii Technicznej)
Data emisji: 03.05.2022
Godzina emisji: 14.15
kd