Wszystko zaczyna się od pasji
W centrum działań archiwistyki społecznej znajduje się człowiek. Skrzypaczka, która zainicjowała powstanie archiwum polskiego jazzu, albo bibliotekarz który odkrywa trudną historię dla mieszkańców swojego miasta. - Zazwyczaj wszystko zaczyna się od pasji i od kolekcjonowania materiałów z nią związanych. Może to dotyczyć historii lokalnej, historii polskiego himalaizmu albo historii rodzinnej - opowiada Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka. - Archiwiści społeczni wyzwalają energię społeczną i przyczyniają się do ożywienia życia kulturalnego, a my ich wspieramy w tym działaniu i sieciujemy ze sobą.
Jak zostać archiwistą społecznym?
Żeby zostać archiwistą społecznym nie trzeba być historykiem, tylko pasjonatem. - Jeśli ma się energię, temat i materiały to wtedy pojawiamy się my. Jeśli ktoś nie ma takiego wykształcenia, nie wie, jak uporządkować swoje zbiory, jak je opisać i jak skorzystać z otwartego systemu archiwizacji, to my z radością pomożemy - deklaruje Ewa Majdecka. - Mamy szkolenia, webinary, a nawet platformę szkoleniową, na której można kurs indywidualny. Ale bez pasji i zaangażowania archiwum społeczne po prostu nie będzie istniało. Do tej pory powstało już ok. 700 archiwów społecznych i nie ma już właściwie takiego regionu na mapie Polski, gdzie by nie działały. - Warto zostać archiwistą społecznym choćby po to, aby nie pozwolić tej swojej historii, historii miejscowości bądź pasji odejść w zapomnienie - dodaje.
Sprawdź też:
Ewa Majdecka i Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka z Centrum Archiwistyki Społecznej oraz Adama Smolarek.
Zbiory, które mówią o nas
Wiosną ubiegłego roku rozpoczął działalność portal zbioryspoleczne.pl. Powołana przez Centrum Archiwistyki Społecznej platforma zebrała w jednym miejscu ponad 100 tys. rozproszonych dotąd materiałów - fotografii z archiwów społecznych i nagrań historii mówionej. - Ten zbiór opowiada zarówno o życiu mieszkańców dużych miast, jak i społeczności mniejszych miejscowości i wsi, a nawet dzielnic z niemal każdego regionu kraju. Swoje miejsce znalazły tu historie wybitnych postaci, na przykład himalaisty Jerzego Kukuczki czy fotografki Zofii Rydet, ale przede wszystkim tysiące opowieści zwykłych osób i rodzin - wymieniają rozmówczynie Adama Smolarka. Jak przekonują, dzięki swojemu bogactwu i różnorodności, ma ona szansę stać się atrakcyjnym źródłem wiedzy dla naukowców oraz inspiracją dla artystów i zwykłych internautów.
21:18 CZWÓRKA Pasjonauci - archiwum spoleczne 28 01 2023.mp3 Jak zostać archiwistą społecznym? (Pasjonauci/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadził: Adam Smolarek
Goście: Ewa Majdecka i Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka (Centrum Archiwistyki Społecznej)
Data emisji: 28.01.2023
Godzina emisji: 12.11
kul