Warszawska pasja i powroty do korzeni

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 20:43
W audycji "Pasjonauci" przyjrzymy się lokalnym historiom. Czy zastanawialiście się nad bliższym poznaniem miejsc, z których pochodzicie? O swojej warszawskiej pasji opowie Łukasz Ostoja-Kasprzycki autor bloga Po Warszawsku. 
Warszawa z czasów II wojny światowej
Warszawa z czasów II wojny światowejFoto: NAC

Motyw "powrotu do korzeni" towarzyszy nam na różnych etapach życia. Niektórzy tworzą drzewa genealogiczne swoich rodzin, inni wracają w rodzinne strony, jeszcze inni odkrywają historię miejscowości, w których żyją. Historię swojego miasta z pasją od lat odkrywa i promuje Łukasz Ostoja-Kasprzycki. Prowadzi bloga @PoWarszawsku, prezentuje archiwalne zdjęcia stolicy, opowiada o jej najciekawszych zakątkach, prowadzi tematyczne spacery po mieście. W Czwórce w rozmowie z Martyną Matwiejuk opowie słuchaczom Czwórki o swojej miłości do Warszawy.

Z Łukaszem Ostoją-Kasprzyckim spotkamy się na dwa dni przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, która jest szczególnym wydarzeniem dla stolicy. Będzie to okazja by przypomnieć o tym wyjątkowym zrywie Polaków. Od 1 sierpnia 1944 roku, przez 63 dni, powstańczy prowadzili z hitlerowcami nierówną walkę, której celem miała być niepodległa Polska. 

79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego uroczyści świętować będzie też Muzeum Powstania Warszawskiego, które zaplanowało na ten czas moc atrakcji. - Będą koncerty, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne - wszystko po to, by oddać cześć powstańcom warszawskim - mówił w Czwórce Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. 

***

Na audycję z cyklu "Pasjonauci" - w sobotę (29.07) o godz. 9.00 - zaprasza Martyna Matwiejuk.

pj

Czytaj także

Miłosne historie Powązek zaczynają się już przy bramie św. Honoraty

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 15:30
Jedna z najstarszych nekropoli warszawskich, stała się z biegiem lat panteonem nie tylko Warszawy, ale i całej Polski. To miejsce magiczne, pełne tajemnic i niezwykłych opowieści o ludziach związanych z historią miasta i kraju. To też miejsce, gdzie na każdym kroku spotykamy miłość i związane z nią historie, wzruszające i tragiczne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zgruzowstanie Warszawy. "W ruinach było życie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 16:50
- W przypadku Warszawy ruiny traktujemy jako symbol strat wojennych, tego, co było i co zostało nam odebrane. Ale w latach 40. XX wieku ruiny miały też pozytywny wydźwięk. Były materiałem, z którego odbudowywano stolicę Polski. W ruinach odnajdowano życie - mówi Adam Przywara, kurator wystawy "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949".
rozwiń zwiń