Łazienki Królewskie kryją militarne skarby

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 11:00
Kule karabinowe i armatnie, pistolety i karabiny, guziki i klamry od wojskowych mundurów - takich skarbów szuka Muzealna Grupa Eksploracyjna.
Audio
Łazienki Królewskie, Pałac na Wodzie
Łazienki Królewskie, Pałac na WodzieFoto: Wikipedia/GNU/Mariokol

W Muzeum Wojska Polskiego działa Muzealna Grupa Eksploracyjna, która zajmuje się poszukiwaniami militariów w terenie. Tworzą ją zatrudnieni w muzeum archeolodzy i historycy. Do ostatnich i największych sukcesów grupy należy pozyskanie broni ukrytej przez żołnierzy polskich w 1939 roku na terenie Łazienek Królewskich, przy pobliskiej ulicy Bagatela i ulicy Targowej na warszawskiej Pradze.

- Ideą powstania tej grupy było zajęcie się archeologią militarną, która jest bardzo popularna na świecie. W Polsce jest ona domeną prywatnych poszukiwaczy. My zwracamy uwagę na potrzebę badania pobojowisk i miejsc związanych z wojskowością - mówi Michał Mackiewicz z MWP.

Amatorzy szukający skarbów często trafiają na bardzo cenne eksponaty. Niestety nie wiedzą jak się z nimi obchodzić, warto wtedy zadzwonić po pomoc Grupy Eksploracyjnej. O taką pomoc poprosili właśnie ogrodnicy w Łazienkach Królewskich.

- To było znalezisko zupełnie przypadkowe, podczas pielęgnacji zieleni - mówi Michał Mackiewicz. - W wojskowym brezencie znaleziono 9 ręcznych karabinów maszynowych i jeden pistolet Vis. Dziś już wszystkie eksponaty są po konserwacji i pokazywane były na wystawach - opowiada.

Członkowie grupy zapraszają i apelują do wszystkich osób posiadających wiarygodne informacje o ukrytej broni, militariach i innych pamiątkach historycznych, miejscach upadków samolotów i zalegających pod ziemią pojazdach pancernych. "Kierujemy apel o zgłaszanie takich wiadomości do muzeum. W miarę możliwości podejmiemy próbę odnalezienia i uratowania tych zabytków. Naszym dobrym zwyczajem jest to, że na akcje poszukiwawcze zawsze zapraszamy osoby, które zgłosiły znalezisko. Zapewniamy udział w eksploracyjnej przygodzie, możliwość uczestnictwa w poszukiwaniach i w akcji wydobywczej" - piszą.
Więcej o zabytkach ukrytych w ziemi i działalności Grupy Eskploracyjnej dowiesz się z załączonego materiału z audycji "Co Was kręci?".

(pj)

Czytaj także

Historia zakopana w ziemi

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 10:00
Złoża węgla lub szkielet dinozaura to skarby, na które czasem możemy natrafić kopiąc w przydomowym ogródku. O tym, czy takie znalezisko to szczęście, czy też może kłopot rozmawialiśmy w "Poranku".
rozwiń zwiń