Rolek czas. Warto jeździć bezpiecznie i dbać o ciało!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 12:34
Wiosenne słońce zachęca do wypraw w plener. Miłośnicy rolek w Warszawie chętnie spotykają się na błoniach Stadionu Narodowego, by jeździć bezpiecznie i poznawać nowe tricki. Odwiedziła ich też Czwórka! 
Michal Machowski - instruktor rolkarstwa i wrotkarstwa Rollschool i Piotr Galus
Michal Machowski - instruktor rolkarstwa i wrotkarstwa Rollschool i Piotr Galus Foto: Krzysztof Nakonieczny
  • Wiosna to doskonały czas na wrotki i rolki. 
  • Profesjonalnego rolkarza poznamy po rolkach bez hamulca. 
  • Podczas jazdy na wrotkach i rolkach najważniejszy aspekt to bezpieczeństwo. Zawsze jeździmy w kasku. 
  • Decydując się na "buty na kółkach" warto zadbać o kondycję całego ciała.

Podobno wytrawnego rolkarza poznamy po tym, czy przy jego rolkach jest hamulec, czy nie. Profesjonaliści szybko pozbywają się hamulców dodawanych przez producentów. - Rolkarz hamuje bez hamulca, nie używa go - zdradza Michał Machowski, który jest instruktorem sportów wrotkarskich od 2009 roku, uczy jazdy na rolkach i wrotkach, ma licencję Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, jest jednym z najdłużej czynnie działających instruktorów w Polsce. 

Z pewnością Michał Machowski nie używał hamulca podczas berlińskiego maratonu rolkarskiego, który pokonał w godzinę i 11 minut. - W rolkach każdy znajdzie dyscyplinę dla siebie. Po rolki, poza sezonem zimowym, chętnie sięgają również łyżwiarze. Rolki to naturalny substytut łyżew i odwrotnie - mówi instruktor.  

Jak wybrać dobre rolki?

Wybierając rolki, możemy sięgnąć po takie z miękką skorupą. One z pewnością sprawdzą się na początku naszej przygody z tym sportem. Później warto kupić te z twardą skorupą, plastikowym butem, który lepiej trzyma nogę. - Prościej się na nich jeździ, lepiej trzyma równowagę - zdradza gość Piotra Galusa. - Takie rolki starczą nam na lata, będziemy w nich wymieniać tylko kółka. 

Kask - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Obok rolek podstawowym wyposażeniem rolkarza jest oczywiście kask. - Gdy złamiemy rękę czy nogę, to nie jest to przyjemne zdarzenie. Te kończyny po jakimś czasie się zrosną, a my wrócimy do sprawności. Głowę mamy jedną, jej uszkodzenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Kask jest więc najważniejszą rzeczą, którą musimy posiadać - podkreśla instruktor. 


Posłuchaj
19:06 czwórka co was kręci 07.04.2024 rolki michał 10.08.mp3 O bezpiecznej jeździe na rolkach opowiada Michał Machowski (Co Was kręci/Czwórka)

 

Warto pamiętać, żeby kask wymieniać maksymalnie co 5 lat. - Styropian, z którego jest zbudowany, się utlenia. Wtedy kask nie chroni naszej głowy tak, jak powinien - wyjaśnia gość Piotra Galusa. - Kupujemy nowy także po każdym groźniejszym wypadku, nawet gdy uszkodzeń nie widać. Gdy uderzymy mocno, to nasza głowa zostanie ochroniona, ale w kasku mogą powstać mikropęknięcia. Przy następnym wypadku może się on po prostu rozpaść.

Rolki to trening całego ciała

Gdy mamy już rolki i kask, możemy ruszyć na rolkową przygodę. Zadbajmy o rozgrzewkę mięśni, o większą ruchomość naszych stawów. - Tu liczą się wszystkie ćwiczenia wspierające równowagę, balans. Warto uczyć się przenosić się ciężar z nogi na nogę, schodzić nisko na nogach - podkreśla ekspert. - Bieganie też wspiera rolkarzy, zadbajmy również o tułów, brzuch, podciąganie się na drążku. Może nas wspierać pływanie czy każdy inny sport ogólnorozwojowy. Wzmacniajmy też mięśnie pleców. Rolki to trening całego ciała - dodaje. 

Jazda na rolkach to nie tylko rekreacyjny spacer po parku, ale szereg przeróżnych dyscyplin, m.in.:

  • jazda figurowa
  • urban skating
  • jazda szybka
  • hokej na rolkach
  • downhill
  • slalom między tyczkami
  • roll derby - jazda na wrotkach
  • jazda po skate parku - jazda agresywna

Michał Machowski zauważa, że w rolkarskim świecie jeszcze nie jest idealnie, ale w ostatnich latach wiele zmieniło się na lepsze. Przede wszystkim zostały wyjaśnione zawiłości prawne dotyczące poruszania się po drogach dla rowerów - rolkarze zostali dopuszczeni do jazdy po nich. Powstały nowe miejsca przyjazne temu sportowi, a trzeba przyznać, że i jego popularność wzrasta. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rollschool (@rollschool)

Rolki - przyjemna aktywność

W ostatnim czasie do rolek wróciła Magdalena Hajkiewicz, psychodietetyczka, która na co dzień wspiera kobiety w dobrostanie psychofizycznym. - Przypomniała sobie o rolkach przy okazji night skatingów, które są organizowane w Warszawie. Ja całe dzieciństwo przejeździłam na rolkach - zdradza. - Jestem osobą z ADHD, często potrzebuję zmiany, szukam aktywności. Przypomniałam sobie o rolkach... i przepadłam. Jest ciekawie i cały czas coś się dzieje. 

W przypadku rozmówczyni Piotra Galusa rolki są ucieleśnieniem hasła, że aktywność ma sprawiać przyjemność. - Ważne, by każdy z nas znalazł taką aktywność, która go cieszy, a przynajmniej nie doprowadza do płaczu - podkreśla. - Warto jej szukać. W takich aktywnościach wcale nie trzeba być konsekwentnym. My potrzebujemy ruchu, musimy się ruszać, ale dziedzina, w której to robimy, jest wtórna. Jeśli nie chcemy być mistrzami świata w jakiejś dyscyplinie - a większość z nas nie chce - to możemy spróbować innej aktywności. 

Posłuchaj także:

Magdalena Hajkiewicz odnalazła też sposób na "nie chce mi się". Podkreśla, że trzeba umieć rozróżnić stan "nie chce mi się" od chwil, gdy jesteśmy zmęczeni. - Warto spróbować wypchnąć się z domu - wyjaśnia. - Powiedzieć sobie: " wyjdę na 10 minut i zobaczę". Czasem warto dać sobie życzliwego kopa, ale pamiętać o tej dobrej intencji, z jaką podchodzimy do samego siebie. 


Posłuchaj
06:10 czwórka co was kręci 07.04.2024 rolki magda hajkiewicz 10.46.mp3 Rolki - aktywność fizyczna, które budzi radość (Co Was Kręci/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Michał Machowski (instruktor wrotkarstwa i rolkarstwa z Rollschool), Magdalena Hajkiewicz (psychodietetyczka)

Data emisji: 07.04.2024

Godzina emisji: 10.08, 10.46

pj/wmkor

Czytaj także

Jak utrzymać sportową motywację? Zacznij chodzić na randki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 16:20
Często nasze postanowienia noworoczne dotyczą aktywności fizycznej. Jakub Bączek, trener mentalny, podpowiada jak znaleźć w sobie motywację do treningów, zerwać z rutyną i wytrwać w postanowieniach noworocznych. - Jedną ze skutecznych technik, która pomoże utrzymać sportową motywację jest chodzenie na randki - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak biegać szybciej i efektywniej? "Mniej znaczy więcej"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 15:16
Już prawie wiosna, a to oznacza, że zaczyna się sezon biegowy. Wielu z nas decyduje się na weryfikowanie swoich umiejętności i startuje w różnego rodzaju zawodach. W Czwórce sprawdzamy, co robić, żeby biegać szybciej i efektywniej na długich dystansach. - Do startów przede wszystkim należy przygotowywać się systematycznie - mówi w Czwórce Arek Gardzielewski, olimpijczyk i mistrz Polski w maratonie. - Krok po kroku trzeba budować formę.
rozwiń zwiń