Kaliski Gród Piastów w Unii Niezwykłych Projektów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 08:03
Ekipa "Co Was kręci" wybrała się do rezerwatu archeologicznego w Kaliszu - zapraszamy do wysłuchania relacji z naszej wizyty.
Audio
  • Kaliski Gród Piastów w Unii Niezwykłych Projektów

Proces odnawiania Kaliskiego Grodu Piastów bazował na wynikach dotychczasowych badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie pozostałości kaliskiego grodu wczesnośredniowiecznego w latach 60-tych. Współcześnie odtworzono bramę wejściową z palisadą i ostrokołem oraz prowadzącym do niej drewnianym mostem. W ciągu zachowanego do dzisiaj wału obronnego powstała drewniana, dwupoziomowa wieża obronna z palisadą, a nieco dalej odbudowano fragment dawnych umocnień, za pomocą którego prezentowana jest technika budowy obwałowań.

Przebieg wałów kaliskiego grodu w różnych okresach chronologicznych zaznaczony został nasadzeniami odmiennej, niskopiennej roślinności. Z kolei na terenie majdanu grodu zrekonstruowano fundamenty i część przyziemną romańskiej kolegiaty wzniesionej w połowie XII w., a także zaznaczono w jej wnętrzu zarys pierwszego, drewnianego kościoła kaliskiego pochodzącego z XI w. Natomiast w celu ukazania zabudowy mieszkalnej postawiono – na tzw. "ostrodze" siedem budynków różniących się od siebie wielkością, techniką konstrukcji ścian  oraz pokryciem dachów.

Odtworzono też grób kurhanowy z czasów plemiennych Na teren Rezerwatu Archeologicznego przeniesiony został także – z pobliskiego Starego Miasta – drewniany budynek mieszkalny pochodzący z końca XVIII w., w którym zorganizowana została wystawa etnograficzna. W ramach realizacji projektu na terenie grodu pojawiły się także dwie makiety, wykonane z piaskowca przez kaliskich artystów plastyków oraz repliki trzech łodzi dłubanek.

Całkowity koszt projektu wyniósł 6 240 463 32 PLN, w tym 4 131 870,45 PLN stanowiły środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 2 108 592,87 PLN tzw. "wkład własny" Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

O tym co już zrobiono i co przed nami dowiesz się słuchając nagrania audycji "Co Was kręci" od godziny 10.00.


Czytaj także

Brama do Bieszczad: skansen w Sanoku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to niezwykłe miejsce, położone na wzgórzach. Odwiedzamy skansen, w którym dzięki funduszom europejskim w ciągu powstało miasteczko galicyjskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Podkarpackiej Troi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 19:00
- Sprawić, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem. To ewenement w skali światowej – mówi Jan Gancarski, dyrektor Podkarpackiego Muzeum w Krośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w pałacu w Dzikowie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 19:00
Odwiedź to magiczne miejsce razem z ekipą audycji "Co Was kręci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Radziejowicach

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 19:00
Odwiedź to magiczne miejsce razem z ekipą audycji "Co Was kręci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Orońsku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 08:00
Zapraszamy do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, które jest miejscem spotkań artystów z różnych stron świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurpiowska Unia Niezwykłych Projektów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 08:00
Skansen w Nowogrodzie należy do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Posłuchaj w Czwórce o dawnym życiu puszczańskiego ludu Kurpiów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Muzeum Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 13:00
Dawny teren kopalni "Katowice" poszedł pod nóż. Nad operacją czuwa sztab architektów, zespół kuratorów i organizatorów imprez. Efekty ich prac poznamy w przyszłym roku, ale już dziś wiemy jak okazale będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Śląskiego.
rozwiń zwiń