Fikcja artystyczna, czyli na co nabierają nas artyści?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 14:00
Świat komercyjny i artystyczny mają wspólny mianownik – manipulację. Oto kilka przykładów perfidnej, świadomej manipulacji, oczywiście pod wszpólnym szyldem szeroko pojętej "sztuki". Tylko... czy to wciąż jest sztuka?
Audio
  • Jak artyści potrafią nabrać widzów? - materiał Beaty Kwiatkowskiej

Czy sztuka ma coś wspólnego z reklamą? Artysta kreuje nową rzeczywistość, dlatego jako odbiorcy sztuki często jesteśmy wkręcani, wciągani w świat fikcji do złudzenia przypominającej prawdę. Artystyczna fikcję "uprawia" młoda artystka Alina Żemojdzin. Miała ona pokazać w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku wyprodukowaną przez siebie serię kosmetyków wyszczuplających, których głównym składnikiem był ludzki tłuszcz, uzyskany podczas zabiegów wyszczuplających. Miała bo - jej pokaz odwołano. W misterny plan uwierzyły nawet  media i policja.

Satysfakcję miała zapewne Joanna Rajkowska po tym jak ludzie uwierzyli w projekt, w ramach którego artystka wyprodukowała serię produktów konsumpcyjnych wytworzonych na bazie swojego ciała. Projekt osiągnął swój cel choć marka Rajkowskiej nie zawierał tak naprawdę jej DNA.

Swoich najbliższych ale też całe środowisko artystyczne nabrała Zuzanna Janin, która sfingowała swój pogrzeb. Wszystko w ramach projektu "Widziałam swoją śmierć". Artystka zamieściła w prasie nekrologi o swoim odejściu i podała datę pogrzebu na jednym w warszawskich cmentarzy. Wszystko odbyło się zgodnie z planem. A Zuzanna Janin uczestniczyła w pogrzebie w przebraniu.

 

Czy sztuka opiera się dziś na manipulacji i oszustwie? Czy widzowi jest to potrzebne? Odpowiedź na te pytania poznaliśmy w niedzielnej "Kontrkulturze". Posłuchaj nagrania audycji!

Do "Kontrkultury" zapraszamy w każdy weekend po godzinie 12!

Czytaj także

Wszyscy jesteśmy sierotami

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 08:00
- Mimo tego, że tworzymy sobie domy, że tworzymy rodziny i jakieś miejsce do życia to i tak pozostajemy osamotnieni - tak Anna Moskal tłumaczyła w Czwórce główne przesłanie sztuki "Sieroty" wystawianej w Teatrze Powszechnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Piskorczyk: Czarna muzyka była ze mną od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 08:00
O swoim wielkim talencie i niezwykłym głosie mówi skromnie: "To bierze się z takiej, a nie innej budowy krtani". Ale prawda jest taka, że jazzmanka i laureatka wielu prestiżowych konkursów nad swoim głosem pracowała… sama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Wesołowski: Teatr? To nie dla mnie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2012 16:50
Ze znanym aktorem młodego pokolenia Magdalena Kasperowicz rozmawiała między innymi o tym, czym jest kariera, sukces i spełnienie zawodowe.
rozwiń zwiń