Złodzieje kochają ten obraz Rembrandta

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 17:00
Kiedy Rembrandt w 1632 roku malował portret Jacoba III de Gheyna nie mógł przypuszczać, że będzie to ulubione przez złodziei płótno jego autorstwa. W sumie zostało juz skradzione kilka razy. Ale zawsze wraca na swoje miejsce - do Dulwich Picture Gallery w Londynie.
Audio
  • "Obraz z dreszczykiem": kradzieże Rembrandta (Kontrkultura/Czwórka)
Rembrandt Jacob de Gheyn III
Rembrandt "Jacob de Gheyn III"Foto: wikipedia.org

Galeria Dulwich znajduje się w południowym Londynie i działa od 1817 roku, a jednym z jej najcenniejszych eksponatów jest płótno Rembrandta, na którym holenderski mistrz uwiecznił podobiznę rzeźbiarza Jacoba III de Gheyna.

- We wczesnych godzinach porannych 31 grudnia 1966 roku złodzieje włamali się przez jedno z tylnich wejść do galerii i wynieśli osiem obrazów wartych w sumie osiem milionów funtów - opowiada Mike Williams, historyk sztuki. - Kilka dni później obraz Rembrandta odnalazł w krzakach przypadkowy "wyprowadzacz" psów. Pozostałe dzieła sztuki rabuś ukrył pod ławką, nieopodal cmentarza.

Dzieło otrzymało przydomek "Rembrandt na wynos", gdyż w swojej historii zostało skradzione cztery razy – jest to rekordowa liczba kradzieży spośród wszystkich obrazów.

Historię najsłynniejszych kradzieży dzieł sztuki poznasz słuchając cyklu "Obraz z dreszczykiem". Nagranie ostatniego odcinka dołączone jest do tekstu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka dzieła sztuki SZTUKA
Czytaj także

Twórczy recykling: trashion i recyclart

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 17:30
Trashion i recyclart to nowe tendencje we współczesnej modzie i designie, które bazują na surowcach wtórnych. Nadawanie nowego życia starym rzeczom i tworzenie z nich małych dzieł sztuki cieszy się dużą popularnością, także w naszym kraju, o czym przekonała się Kasia Kornet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mem to sztuka zdemokratyzowana

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 14:00
"Mem" pochodzi od greckiego słowa mimesis i w memetyce oznacza jednostkę ewolucji kulturowej. W sieci zaś termin ten odnosi się do dowolnej porcji informacji rozpowszechnianej na przykład na portalach społecznościowych.
rozwiń zwiń