IRA, Vermeer i irlandzki pałacyk

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 10:50
20 mil na południe od Dublina stoi piękny pałac Russborough House, a w nim jeszcze niedawno znajdowała się kolekcja bezcennych obrazów. Niestety 4 kradzieże zaważyły na losach tego miejsca.
Audio
  • Cztery kradzieże w irlandzkim pałacu - materiał Dominika Olędzkiego (Kontrkultura/Czwórka)
Russborough House
Russborough HouseFoto: źr. Wikipedia/CC/Dorian IG

- To niewątpliwie bardzo ładna posiadłość, pałac w stylu palladiańskim, pochodzi z XVIII wieku Znajdowała się tam bardzo bogata kolekcja malarstwa - mówi Justyn Szram z Fundacji Kultury Irlandzkiej. - Wartość kolekcji trudno oszacować, bo jest bardzo cenna - dodaje.
Dzieła malarzy takich jak: Gainsborough, Rubens, Vermeer czy Goya niewątpliwie kuszą złoczyńców. 26 kwietnia 1974 roku do posiadłości zapukała ciemnowłosa kobieta, która powiedziała, że zepsuł jej się samochód. Gdy służba otworzyła drzwi do środka wbiegło 3 zamaskowanych mężczyzn, którzy sterroryzowali personel, obsługę i właścicieli. A kobieta przystąpiła do wycinania śrubokrętem obrazów z ram. 
W tą pierwszą kradzieżą zaangazowani byli ludzie z Irlandzkiej Armii Republikańskiej, która pilnie potrzebiowała pieniędzy na zakup broni. Po kradzieży zarządali okupu i uwolnienia działaczy IRA.
Wynieśli 19 obrazów w tym Rubensa, Goy'i i Vermeera, których szacunkową wartość oceniono na 8 milionów funtów. Za tą pierwszą kradzieżą stała Rose Dugdale, rozkapryszona córeczka angielskiego milionera, studentka Oxfordu, działaczka IRA, która pragnęła wyciągnąć z więzienia swojego chłopaka. Na szczęście obrazy zostały odzyskane.
Kolejna kradzież w Russborough House miała miejsce w 1986 roku. Tym razem stał za nią Martin Cahilla, dubliński gangster, a rekonstrukcję tego wydarzenia możemy zobaczyć w filmie "Generał". Ile obrazów udało mu się ukraść, mimo przyjazdu policji i dlaczego za kradzieżami w 2001 i 2002 roku stał już Martin Foley, człowiek Generała, a nie on sam, dowiesz się z materiału Dominika Olędzkiego z "Kontrkultury".

(pj)

Czytaj także

Tłum kandydatów w Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 09:57
W Irlandii w czwartek wybory prezydenckie. Startuje w nich 7 kandydatów. Kampania odbywa się w atmosferze afer - z jednej strony i rozrywki z drugiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40. rocznica Krwawej Niedzieli

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 10:16
Do wydarzeń w Londonderry w Irlandii Północnej doszło 30 stycznia 1972 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irlandzkie murale uczą historii

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 12:00
Za pomocą sztuki ulicy Irlandczycy wyrażają poglądy i opowiadają o historii kraju. Najwięcej zaangażowanych politycznie prac graficiarzy znajduje się w Irlandii Północnej, w Belfaście i Derry.
rozwiń zwiń