Wystawa "Splendor tkaniny" - materiał też może być dziełem sztuki

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 19:46
"Splendor tkaniny", wystawa w warszawskiej Zachęcie, to wyjątkowe wydarzenie. Zwiedzający zobaczą bowiem. m.in. suknię, uszytą ze 150 krawatów, a także tekstylną wersję "Bitwy pod Grunwaldem".
Audio
  • Wystawa "Splendor tkaniny" w Zachęcie - materiał Beaty Kwiatkowskiej (Kontrkultura/Czwórka)
Wystawa Splendor tkaniny - materiał też może być dziełem sztuki
Foto: Glow Images/East News

Technologia wkracza do świata mody. Powstają m.in. wirtualne przymierzalnie, dzięki którym możemy zobaczyć, czy strój będzie na nas pasował, nie dotykając materiału, z którego został uszyty. Tymczasem zdaniem ekspertów nie można projektować ubrań, nie mając w ręku tkanin, z których mają one powstać.

– To po prostu niemożliwe – mówi Magdalena Płonka z Wyższej Szkoły Projektowania Ubioru. – Nawet, jeśli ktoś mnie zapewni, że "ten materiał to len", to przecież są różne rodzaje lnu, różne grubości. Rodzaj tkaniny, to, jak ona łapie światło i kontakt z ciałem, to wszystko jest szalenie ważne.

Bo tkaniny, jeśli wcześniej ich nie sprawdzimy, potrafią zrobić nam krzywdę: uczulić, albo podrapać. Dlatego dla tych, którzy chcieliby zobaczyć wyjątkowe, artystyczne materiału i kreacje, w stołecznej "Zachęcie" otwarto wystawę pt. "Splendor tkaniny", a eksponaty, które możemy tak zobaczyć, powstawały m.in. w latach 40., ale także współcześnie.

Zdaniem Marty Kowalskiej, historyk sztuki, choć prace polskich twórców i projektantów były cenione na świecie w latach 60. i 70., teraz obserwujemy wzrost zainteresowania wśród młodych ludzi tą dziedziną sztuki. – Dlatego cenną cechą tej wystawy jest fakt, że przypomina ona ogromną rolę polskich artystów, którzy przecież zrewolucjonizowali tkaninę artystyczną – mówi ekspertka.

Wystawa "Splendor tkaniny" to wydarzenie pod patronatem Polskiego Radia. Będzie otwarta do 19 maja 2013. Więcej o tej wyjątkowej imprezie, a także m.in. o najdroższej tkaninie świata, dowiesz się, słuchając nagrania materiału reporterskiego Beaty Kwiatkowskiej z audycji "Kontrkultura".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda SZTUKA wystawa
Czytaj także

Prowokacja, kontrowersje i szok - na co może sobie pozwolić artysta?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 23:00
Obóz koncentracyjny z klocków Lego, zabawa w berka w Oświęciumiu, darcie Biblii na scenie, epatowanie chorobą i kalectwem – to tylko nieliczne przykłady z bardzo długiej listy artystycznych prowokacji, na które pozwalali sobie współcześni polscy artyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Bułhak: w aktorstwie trzeba łamać samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 16:42
Czerwone dywany, okładki kolorowych czasopism i błysk fleszy nigdy jej nie interesowały. – To nie jest to, co pociąga mnie w aktorstwie – mówi Ewa Konstancja Bułhak. – Najbardziej fascynujące w aktorstwie jest to, co dzieje się przed premierą spektaklu, dochodzenie do pewnych rzeczy i łamanie samego siebie kołem zębatym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mem to sztuka zdemokratyzowana

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 14:00
"Mem" pochodzi od greckiego słowa mimesis i w memetyce oznacza jednostkę ewolucji kulturowej. W sieci zaś termin ten odnosi się do dowolnej porcji informacji rozpowszechnianej na przykład na portalach społecznościowych.
rozwiń zwiń