- Łęgi są to lasy, które powstały głównie dzięki bliskośći drzew lub terenów zalewowych - tłumaczy Hubert Przybylski z rezerwatu "Czeszewski Las". - W naszym przypadku pod wpływem Warty.
Przygoda rozpoczyna się podziałem uczestników na trzy grupy, które zaczynają poruszać się po zjeżdżalniach symbolizujących trzy źródła występowania wody: podziemne, powierzchniowe, opadowe. Dzieci w kolorowe wiaderka pobierają wodę z bijącego źródła, studni oraz deszczówki uzupełniając ją w głównej studni do momentu, gdy rzeka nie rozpocznie swojej podróży. Maszerując wzdłuż miniaturki koryta rzecznego, napotykają one na drodze tamę bobrową, którą budują z ogromnych puzzli.
- Po ułożeniu tamy dzieci spotykają bobrową rodzinę - opowiada rozmówca Hanki Dołęgowsliej. - Dowiadują się kilku istotnych rzeczy o biologii tych zwierząt, co robią i jak żyją. I czy są pożyteczne.
Ścieżka zaczyna się i kończy w miejscu przeprawy promowej przez Wartę w miejscowości Czeszewo (przeprawa promowa jest bezpłatna). Podczas przechadzania się po liczącej 18 stacji i mającej ok. 3 km długości ścieżce dowiemy się m.in. jakimi formami ochrony objęto jedne z najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszary w Wielkopolsce, jak wypływa na nie przepływająca w pobliżu Warta i jej liczne starorzecza, jakie można spotkać tutaj zbiorowiska leśne i jakie gatunki drzewiaste je tworzą. Będziemy podziwiać ich zaskakujące formy i imponujące rozmiary, nauczymy się niektóre z nich rozpoznawać, poznamy będących pod ochroną gatunkową "mieszkańców" uroczyska, kozioroga i bobra. Zdobytą umiejętność rozpoznawania drzew utrwalimy i sprawdzimy na specjalnie do tego celu przygotowanej stacji.
Więcej o czeszewskiej przygodzie dowiesz się słuchając nagrania z audycji "Co Was kręci". Plik dźwiękowy dołączony jest do tego artykułu.