Rozwód? Przemyśl to dla dobra dziecka

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 15:14
W Polsce rejestruje się coraz więcej rozwodów i powoli staje się to poważnym problemem społecznym. Najbardziej na rozwodach cierpią dzieci. Dlatego Fundacja Mamy i Taty rozpoczęła kampanię społeczną pod hasłem "Rozwód, przemyśl to".
Audio
Rozwód? Przemyśl to dla dobra dziecka
Foto: Glow Images/East News

Szykuje się więc cała masa różnych ciekawych działań, a Ministerstwo Sprawiedliwości objęło akcję swoim honorowym patronatem. Będą więc petycje do władz i spoty, promujące idee dogadywania się między małżonkami, by uniknąć ostateczności, czyli rozwodu. Jak przekonują pracownicy Fundacji Mamy i Taty, "coś takiego jak kulturalny rozwód w ogóle nie istnieje'.

Do zainicjowania kampanii działaczy zainspirowali… Norwegowie, którzy kilkanaście lat temu policzyli koszty makroekonomiczne rozwodów w swoim kraju. – Okazało się, że to są tak duże liczby, że łatwiej jest zapobiegać rozwodom, niż później ponosić te koszty – mówi Szef fundacji Mamy i Taty Paweł Woliński. – Dla państwa to bardzo prosty przelicznik. Kilkadziesiąt razy częściej w uzależnienia popadają dzieci z rozbitych rodzin. W dorosłym życiu ci ludzie wchodzą w konflikty z prawem, albo lądują na ulicach. Na to są konkretne liczby i badania. W Polsce to między innymi tzw. "syndrom trudnego ucznia".

Więcej o tym, dlaczego i w jaki sposób warto walczyć o ocalenie małżeństwa dowiesz sie, słuchając całej rozmowy w audycji "Pod lupą" w Czwórce.

Dlatego m. in. w Norwegii zajęto się już problemem i rozpoczęto akcję pod hasłem: "jeśli chcesz się rozwieść, najpierw poznaj skutki tego posunięcia”. – Dowiedziono, że w wyniku szkoleń dla małżeństw, które chcą się rozwieść, a mają małoletnie dzieci, do części rozwodów nie dochodzi – tłumaczy Woliński. – W tych ludziach odzywa się poczucie odpowiedzialności za życie, które stworzyli.

Kampania Fundacji Mamy i Taty "Rozwód, przemyśl to" adresowana jest głównie do ludzi, którzy rozważają dopiero decyzję o rozwodzie. – Trudno jest winić młodych małżonków za podjęcie decyzji o tym, by się rozejść, skoro nie znają skutków takiego posunięcia – mówi Woliński. – A ta świadomość jest wśród Polaków znikoma.

Problemem młodych małżeństw w Polsce jest głównie "niezgodność charakterów". Według badań domowa przemoc stanowi tylko 4 proc. przyczyn rozwodów. – Ludzie po prostu nie portafią ze sobą rozmawiać – tłumaczy Woliński. – Jeśli podejmiemy terapię odpowiednio wcześnie, to nawet większość małżeństw może zostać uratowana.

(kd)

Czytaj także

Będzie nowa ustawa o związkach partnerskich? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 16:39
Do Sejmu trafił projekt ustawy o związkach partnerskich. Nie ma tam jednak ani jednego zapisu o adoptowaniu dzieci przez gejów i lesbijki. Co kryje się pod hasłem "związki partnerskie" i do czego mają prawo ludzie, żyjący w takich związkach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepisy unijne pomogą w ściąganiu alimentów

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 15:46
Decyzję dotyczącą świadczeń alimentacyjnyh, która zapadła w jednym państwie UE, będzie można wyegzekwować w innym, bez przeprowadzania kolejnego postępowania. To duże ułatwienie dla par międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślub kontra konkubinat

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 04:58
Dlaczego młodzi ludzie coraz rzadziej chcą brać ślub? Zdaniem Miłosza Brzezińskiego dlatego, że "chcemy być razem, ale nie chcemy czuć, że musimy być razem".
rozwiń zwiń