Dlaczego ćmy lecą do światła?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 12:31
To temat starszy niż historia ludzkości… Ćmy, czyli nocne motyle, nie zawsze szukały światła. To człowiek swoimi odkryciami i wynalazkami zmienił ich zachowania.
Audio

- Ćmy pojawiły się na świecie wcześniej niż ludzie i od zawsze poruszały się w przestrzeni orientując się na naturalne źródła światła – wyjaśnia Agata Borucka z działu edukacji warszawskiego ZOO.

Źródła światła jakie stworzył człowiek, są znacznie późniejsze niż ćmy. Ich pojawienie się w istotny sposób wpłynęło na zachowania owadów. – Ćmy nie odróżniają światła sztucznego od naturalnego. Zwykle leciały w kierunku Księżyca lub gwiazd, czyli nieosiągalnego celu. Niestety żarówki, płomienie świec są w zasięgu ciem. Gdy owady się tam dostaną, często kończy się to tragicznie – mówi Borucka.

Nie wszystko jednak stracone. Marta Hoppe, dbając o życie i zdrowie ciem, zapytała ekspertkę Czwórki, czy istnieje sposób, by owada bezpiecznie wypuścić z mieszkania. Odpowiedź jest wyjątkowo prosta. – Najlepszym wyjściem jest zgaszenie wszelkich sztucznych źródeł światła i otwarcie okien z nadzieją, że będzie widać gwiazdy.

Więcej o ćmach w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: mieszkanie
Czytaj także

Największą nocną ćmę na świecie można zobaczyć w Poznaniu. Żyje kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 06:00
W poznańskiej Palmiarni można oglądać największą ćmę na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile waży mrówka?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:31
Większość mrówek nie osiąga rozmarów większych niż 1 cm, a najmniejsze są wielkości ziarenek piasku. 4 cm mają mrówki giganty, które można spotkać w lasach południowej Australii. Ich masa też jest bardzo zróżnicowana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muchołapka idealna (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 18:12
Reporter Czwórki Błażej Prośniewski spotkał się z posiadaczem bogatej kolekcji… łapek na muchy. To nie żart! Kolekcjoner ma swoich zbiorach łapki z całego świata.
rozwiń zwiń