– Od 1 października, jeśli podpiszemy z nianią umowę na minimalne wynagrodzenie lub na niższą kwotę, państwo przyjmuje na siebie obowiązek opłacania składek od niań – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz z ZUS. – My, jako rodzice nie musimy od minimalnego wynagrodzenia opłacać składek – dodaje ekspert.
Rodzice będą musieli opłacać składki wówczas, gdy zawrą z nianią umowę na kwotę wyższą niż minimalne wynagrodzenie. – Jednak wówczas też nie odprowadzamy ich od całości wynagrodzenia, ale od kwoty, która stanowi naddatek nad to wynagrodzenie minimalne – wyjaśnia Andrusiewicz.
Pracownik ZUS zapewnia, że zgłoszenie niani do ubezpieczenia wiąże się z niewielkim wysiłkiem. Aby zarejestrować nianię, rodzice najpierw muszą zarejestrować się jako płatnicy składek. – Mimo że to nie my będziemy odprowadzali składki, to według ustawy to my jestem płatnikami – tłumaczy gość Jedynki. – Rejestrujemy się jako płatnik i jednocześnie rejestrujemy nianię do ubezpieczeń – dodaje. – Dla rodziców obowiązki są minimalne, a niania ma zapewnioną przyszłość emerytalną – stwierdza.
Dodatkowo, rodzice mogą zgłosić nianię do ubezpieczenia chorobowego. – Składki są potrącane wówczas z pensji niani, ale może ona liczyć na zasiłek, gdy zachoruje – mówi Andrusiewicz.
Jeśli zdecydujemy się płacić opiekunce minimalne wynagrodzenie, dokumenty rozliczeniowe składamy tylko raz. – Potem ZUS będzie to już powielał z systemu automatycznie, co miesiąc – tłumaczy ekspert.
Rozmawiała Izabela Kostyszyn.
(mb)