"Schizo - Show". Opera Buffa - teatr inny niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 16:28
Z medycznego punktu widzenia ta choroba ciągle jest zagadką. Z artystycznego - może stać się wyzwaniem do tworzenia prawdziwej sztuki. Operę Buffa tworzy kilkanaście osób. Wszystkie chorują na schizofrenię.
Audio
  • Opera Buffa - teatr inny niż wszystkie. Posłuchaj na czym polega jego wyjątkowość.

Pod koniec lat 90. reżyserka Katarzyna Wińska postanowiła zrealizować swoją sztukę o szaleństwie "Solo - Extra Reality Show". W przedstawieniu, zamiast zawodowych aktorów, wystąpili pacjenci, których artystka spotkała w ośrodku dziennym Instytutu Psychiatrii. Tak powstał teatr Opera Buffa. Pierwszy spektakl odbył się w 1998 roku w Teatrze Rozmaitości.  

    - Schizofrenia jest jedną z poważnych chorób psychicznych. Do tego jest chorobą przewlekłą - mówi Sławomir Murawiec z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. - W skrajnych przypadkach osoby u których występują tzw. objawy ostre mają psychozy, doświadczają stanu zmienionego odbioru rzeczywistości.

Zespół Opery Buffa tworzy kilkanaście osób, ale w wyniku np. nawrotów choroby skład często się zmienia. Ale wszystcy oni podkreślają, że przede wszystkim liczy się dla nich efekt artystyczny, a nie terapeutyczny.

 - Nie znam się na terapii, nie uczyłam się tego i uważam, że trzeba być specjalistą, żeby pomagać ludziom zdrowieć - tłumaczy założycielka teatru Opera Buffa. - Ale z perspektywy czasu widzę, jak ważne jest dla nich to, że mogą mówić o swoich sprawach i dają się poznać z zupełnie innej strony .

Na scenie aktorzy nie deklamują, tylko odgrywają pantomimę. Prezentowany z głośnika tekst przedstawienia jest montażem nagranych na magnetofon wielogodzinnych prób czytanych. Do scenariusza reżyserka włącza też spontaniczne komentarze aktorów, ich wspomnienia, kłótnie, sny, w których często pojawia się wątek doświadczenia choroby psychicznej.

Oprócz występów w Polsce grupa brała udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych: Fringe Festival w Szkocji oraz Madness and Arts Festival w Niemczech. Premiera najnowszej sztuki "Kleopatra i Antoniusz, czyli ludzka twarz władzy" odbyła się 20 listopada w klubie KosmosKosmos w Warszawie .

Relację z tego wydarzenia oraz rozmowy z członkami zespołu i założycielką teatru znajdziesz w reportażu Dominika Olędzkiego przygotowanym dla audycji "4 do 4" . Naprawdę warto tego posłuchać!

kul

 

 

Czytaj także

Czego brakuje nam do szczęścia?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 15:13
Gdyby szczęście mierzyć zasobnością portfela, najwięcej szczęśliwych ludzi mieszkałoby w Skandynawii. Jednak zdaniem gościa Czwórki to nie pieniądze stanowią o poczuciu szczęśliwości, a środowisko, w którym dorastamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przez La Rambla do Camp Nou i Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 18:00
Do Barcelony najlepiej przyjechać 23 kwietnia, kiedy to miasto należy do kwiaciarek i księgarzy. W Czwórce zabraliśmy Was na spacer po jednej z najpiękniejszych ulic Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Błaszczyk i "Sierpień" na początku grudnia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 17:30
- Zawsze trzeba wybierać tę parę oczu, która się świeci. Wtedy pomaganie ma sens - mówi Ewa Błaszczyk. Znana aktorka i współtwórczyni fundacji "Akogo?" jest bohaterką kolejnej odsłony cyklu "Mam w cv".
rozwiń zwiń