Jest praca dla wykluczonych

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 14:19
Już 60 firm wspiera akcję "Włącz się" adresowaną do osób, które mają trudności w dostępie do rynku pracy. Korzyści są obopólne - zmniejsza się bezrobocie, a pracodawcy mają szanse zbudować w swoich firmach zróżnicowane kadry.
Audio
  • O akcji "Włącz się" opowiada Ewelina Pietrzyk z PKPP Lewiatan

Projekt zainicjowała hiszpańska Fundacjia la Caixa, żeby pokazać jak łączyć współpracę pomiędzy firmami społecznie odpowiedzialnymi a organizacjami pozarządowymi wspierającymi integrację zawodową osób wykluczonych społecznie. W Polsce partnerem kluczowym prowadzonej od marca akcji jest PKPP Lewiatan.
 - Pod nazwą "defaworyzowani" kryją się ci, którzy ze względu na swoja nieobecność na rynku pracy są marginalizowani społecznie - tłumaczy Ewelina Pietrzak z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Do tej grupy należą różne osoby: niepełnosprawni, imigranci, byli więźniowie, młode matki, które na jakiś czas "wypadły z obiegu, ofiary przemocy domowej oraz ludzie z przedziału wiekowego 50 plus.
Jak dotąd do projektu włączyło się 60 firm, co można uznać za sukces, bo akcja rozpoczęła się niecały rok temu. Są wśród nich korporacje oraz małe firmy rodzinne, a nawet jednoosobowe działalności gospodarcze.  
 - Jeśli zgłasza się do nas osoba poszukująca pracy, na przykład młoda mama, to najpierw czeka ją spotkanie z doradcą zawodowym, który pomoże jej przygotować odpowiednie dokumenty. Przygotuje ją także profesjonalnie do rozmowy kwalifikacyjnej; zwróci uwagę co mówić, a czego nie oraz przedstawi trendy obowiązujące na rynku zatrudnienia i w polityce kadrowej. I nie można się wstydzić, że się nie ma o takich sprawach pojęcia, bo te trendy ciągle się zmieniają i wystarczy zwykły urlop macierzyński, żeby przestać trzymać rękę na pulsie - podsumowuje gość Czwórki.         
Z 400 osób, które poszukiwały zatrudnienia dzięki akcji pracę znalazło 120, 90 procent z nich  zdołało ją utrzymać. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o samej akcji i o sposobach aplikacji do projektu posłuchaj rozmowy Justyny Dżbik w "Poranku OnLine".
kul 

Czytaj także

Prywatna firma pomoże ci znaleźć pracę

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 09:00
Coraz mniej Polaków wierzy w to, że dzięki urzędowi pracy będą mogli znaleźć zatrudnienie. W opinii społeczeństwa instytucje te, pogrążone w biurokracji zajmują się dziś głównie wypłacaniem zasiłków. Dlatego teraz, w spełnianiu swojej roli mają im pomóc prywatne firmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rezygnacja z noworocznych postanowień jest równie ważna jak ich realizacja

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 12:49
Nie dość, że po sylwestrowych szaleństwach boli rano głowa to jeszcze w Nowy Rok wchodzimy z niezrealizowanymi postanowieniami z ostatnich miesięcy i całą lista nowych rzeczy, które koniecznie musimy zrobić. Podpowiadamy jak działać, żeby tym razem wszystko się udało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda na doktorat

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 14:30
Stopień doktora - niegdyś rzadkość, dziś jest w zasięgu ręki coraz większej liczby młodych ludzi. Niektórzy mówią także o modzie na studia III stopnia. Inni nazywają to strachem przed bezrobociem i niezaradnością życiową.
rozwiń zwiń