Prywatna firma pomoże ci znaleźć pracę

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 09:00
Coraz mniej Polaków wierzy w to, że dzięki urzędowi pracy będą mogli znaleźć zatrudnienie. W opinii społeczeństwa instytucje te, pogrążone w biurokracji zajmują się dziś głównie wypłacaniem zasiłków. Dlatego teraz, w spełnianiu swojej roli mają im pomóc prywatne firmy.
Audio
  • Prywatna firma pomoże ci znaleźć pracę - materiał reporterski

 Spośród 750 badanych pracodawców zwiększenie całkowitego zatrudnienia w przyszłym roku przewiduje zaledwie 9 proc. firm. 15 proc. chce redukować etaty, a aż 73 proc. nie będzie wprowadzać zmian personalnych.

Pierwszy kwartał przyszłego roku upłynie Polakom pod znakiem zwolnień i stagnacji – wynika z najnowszego raportu Manpower Group. To, zdaniem ekspertów, efekt spowolnienia polskiej gospodarki. – Ograniczenie inwestycji i pogarszająca się sytuacja gospodarcza przekładają się bezpośrednio na zwiększające się bezrobocie - mówi Iwona Janas, dyrektor Manpower Group w Polsce.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się pracownicy przemysłu i budowlańcy. – Sytuacja nie będzie także korzystna dla energetyki i wodociągów, a także sektora sezonowego, jak leśnictwo, czy rybołówstwo – mówi Janas.

Minister pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz już zapowiada, że postara się ułatwić życie bezrobotnym. W zdobywaniu zatrudnienia mają im pomagać, oprócz urzędów pracy, także prywatne firmy. Resort znalazł już na to pieniądze. – Przyjęty budżet zwiększa wydatki na aktywne formy walki z bezrobociem aż o 1,2 mld zł – mówi Kosiniak-Kamysz. – W sumie 4,6 mld zł trafi już w styczniu do Powiatowych Urzędów Pracy. Przyspieszyliśmy procedury, bo w ostatnich latach pieniądze trafiały tam w lutym.

Dowiedz się więcej, słuchając nagrania materiału reporterskiego Martyny Ogonek z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Praca w domu, czy w biurze? Najlepiej wybrać coworking

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:08
Niewielu jest ludzi, którzy potrafią pracować w domu. Zawsze coś nas rozprasza, albo nagle czujemy się głodni. W biurze zaś z reguły panuje zamieszanie. Dlatego, zdaniem ekspertów, najbardziej wydajna jest praca coworkingowa. Głównie dlatego, że nikt nam w niczym nie przeszkadza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neetsi – ludzie niepotrzebni społeczeństwu… z wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 08:54
Neets, czyli "not in employment, education or training", to ludzie "zawieszeni". Zawieszeni w niebycie. Nie robią nic z wyboru: nie pracują, ani się nie uczą. Kosztują państwo ponad 30 mld złotych rocznie, czyli ponad 2 proc. polskiego PKB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humanistów już nam nie potrzeba

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 10:30
Szkoły zawodowe przeżywają renesans. Już nie patrzy się na nie krzywym okiem, tym bardziej, że rynek pracy potrzebuje specjalistów.
rozwiń zwiń