Zaburzenia żywienia to coraz popularniejsze schorzenia, na które skarżą się i młodzi i starsi Polacy. Często podłożem tego są zaburzenia psychologiczne czy też stres.
Dane pokazują, że dziś 33 procent nastolatków w Polsce już próbowało się odchudzać, stosując różne metody. Ponad 1/4 deklaruje chęć obniżenia swojej masy ciała, 28 procent odczuwa jadłowstręt, a prawie co 10 osoba prowokuje wymioty.
Często słyszymy skojarzenia "dobre znaczy szczupłe" - mówi Bianca Beata Kotoro, psycholog, psychoonkolog, psychoseksuolog, psychoterapeuta z centrum terapii i szkoleń Beata-Vita. Ekspertka podkreśla, że obraz kreowany przez media, pojawiająca się kwestia "fajności" i kształtowana od najmłodszych lat samoocena wpędzają nas nierzadko w niekończącą się podróż z problemami z odżywianiem. Może być to niejedzenie i katorżnicze ćwiczenia lub obżeranie się.
Specjalistka opowiada o anoreksji, bulimii i otyłości, wyjaśnia, czym jest permareksja i podpowiada, jak rozpoznać, że ktoś z naszych bliskich może mieć któryś w wymienionych problemów.
***
Tytuł audycji: Strefa Prywatna
Prowadzi: Katarzyna Węsierska
Gość: Bianca Beata Kotoro (psycholog, psychoonkolog, psychoseksuolog, psychoterapeuta z Centrum Terapii i Szkoleń Beata-Vita)
Data emisji: 11.04.2016
Godzina emisji: 20.00
pj/kul