Co suchego kryje się w mokrej wodzie?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 15:03
Babie lato w pełni, a przy wysokich temperaturach nie możemy zapomnieć o regularnym piciu wody. Dlaczego woda jest mokra i co o niej pisali filozofowie?
Audio
  • Tym razem wybieramy się na filozoficzną wycieczkę w świat wody (Stacja Nauka/Czwórka)
Myślenie o wodzie dało początek nauce.
Myślenie o wodzie dało początek nauce. Foto: pixabay/diego_torres

- Woda w filozofii zajmowała niezwykle istotne miejsce, przede wszystkim w okresie przed Sokratesem. Tales na pytanie z czego składa się świat odpowiedział, że z wody. I to był początek zarówno filozofii jak i nauki. To właśnie wtedy po raz pierwszy powiązano wodę z życiem, a jej brak ze śmiercią - mówi dr Bogdan Dziobkowski z Instytutu Filozofii Uniwersyrtetu Warszawskiego.

Z biegiem wieków woda wyszła ze sfery zainteresowań filozofów, a zajęli się nią hydrolodzy. A jak to się dzieje, że woda jest mokra skoro składa się z suchych cząsteczek? I jaki jest związek między wodą a funkcjonowaniem naszego umysłu? Dowiecie się tego słuchając nagrania najnowszej "Stacji Nauka".  

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 12.09.2016

Godzina emisji: 12.40

jsz/kd

Czytaj także

Sofizmaty. Dlaczego wszyscy jesteśmy rybami?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 15:00
Sofizmat to pokrętne rozumowanie, w którym - z reguły celowo - ukryty jest błąd logiczny. Warto umieć go rozpoznawać, by nie dać zapędzić się w kozi róg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

(Nie) bezpieczna kranówka? Pić czy unikać?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 13:36
- Teoretycznie możemy pić kranówkę - mówi Alicja Kalińska, doradca żywieniowy. - Zawiera ona ilości metali ciężkich i innych składników, w tym chlor, które są dopuszczane normami - wyjaśnia.
rozwiń zwiń