Wynalazca, który zginął w imię nauki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 14:15
Chińczyk Wan Hu, wynalazca "statku kosmicznego" w XVI wieku poświęcił życie, by wypróbować swój patent. Dziś dla wielu rodaków to on, a nie Jurij Gagarin, jest pierwszym astronautą na świecie.
Audio
  • Wan Hu - pierwszy Chiński kosmonauta? (Stacja Nauka/Czwórka)

- W XVI wieku Wan Hu do dużego drewnianego fotela przymocował dwa latawce. U dołu siedziska zamocował 47 pocisków, bo proch był już wówczas doskonale w jego kraju znany. Pociski należało niemalże równocześnie odpalić. Udało się, nastąpił ogromny wybuch, po którym nie odnaleziono już jednak ani Wan Hu, ani jego tronu - opowiadał Jerzy Lemański z Muzeum Techniki. - Dziś wielu Chińczyków jest przekonanych, że eksperyment się powiódł, a Hu poleciał w kosmos, i po prostu stamtąd nie wrócił.

A jakie prawa fizyki zadziałały w tym przypadku, że lot Wan Hu nie miał szans powodzenia? O tym także mówił ekspert Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 7.10.2016

Godzina emisji: 12.20

kd/kul

Czytaj także

Déjà vu. Błąd w naszej pamięci?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 15:51
Déjà vu to bardzo silne przekonanie, że już kiedyś znaleźliśmy się w podobnej sytuacji. Co na jego temat mówią naukowcy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski Dzień Języków. Jak powstaje słownik?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 14:40
- Słownik zaczyna się od słowa. Trudno stworzyć go wyłącznie na podstawie własnej wiedzy, dlatego słów już od XVI w. szuka się najczęściej w różnego rodzaju księgach, tekstach. Dziś to zadanie jest ułatwione dzięki technologii – mówiła polonistka dr Monika Kresa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy powstały pieniądze i kto zbił na nich… fortunę?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:42
Najstarszą monetą, będącą wciąż w zasobach Narodowego Banku Polskiego, ale także jedną z najstarszych monet europejskich jest tzw. hemihekta.
rozwiń zwiń