Złożony język delfinów. "Mają nawet imiona"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:57
Obserwuj nas na Google News
Dotychczas sądzono, że by wyrazić swoje emocje delfiny wykorzystują ponad tysiąc różnych odgłosów. Wyrażają szczęście, niezadowolenie, przynależność do grupy. Okazuje się jednak, że ich język jest dużo bardziej skomplikowany.
Audio
1 plik
  • Jak porozumiewają się delfiny i jak złożony jest ich język? (Stacja Nauka/Czwórka)
Delfin
DelfinFoto: Pixabay.com/Public Domain/Claudia14

Słuchaj także:
pies mokry smutek 1200.jpg
Psy, które kochają nas bardziej niż siebie

Delfiny posługują się gwizdami, ale także wykorzystują echolokację i wydają dźwięki, których nasze ucho nie słyszy. "Rozmowa" delfinów przypominać może także wymianę zdań między ludźmi. - Mają szerokie spektrum możliwości komunikacyjnych i przekazują sobie złożone informacje - mówił biolog i polarnik dr Mikołaj Golachowski. Przekonywał, że "najbardziej imponującym" gatunkiem delfinów są orki, zarówno społecznie jak i językowo. - Występują u nich osobne, powtarzalne gwizdy dla poszczególnych osobników, tak jakby te delfiny przyzywały się po imieniu. Poza tym potrafią wzajemnie uczyć się, m.in. technik polowań, udowodniono też, że orki żyjące w różnych miejscach świata posługują się różnymi "dialektami" - tłumaczył ekspert.

Czy dźwięki wydawane przez delfiny naprawdę tworzą ustrukturyzowane, pełne zdania? W jaki sposób witają się delfiny, i które walenie potrafią naśladować nawet dźwięki ludzkiej mowy? O tym mówiliśmy w "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Materiał: Kaja "Delfina" Zemła

Data emisji: 10.10.2016

Godzina emisji: 12.20

kd

Czytaj także

Jak zwierzęta komunikują się z nami?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 14:49
- Delfiny i nietoperze wydają ultradźwięki, czyli tony tak wysokie, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Słonie zaś posługują się infradźwiękami, czyli takimi o niskich częstotliwościach - mówiła zoopsycholog Marta Kuhnke-Bernecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obalamy mity o hipnozie. Co o niej mówi nauka?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 17:07
Wahadełko, Kaszpirowski, manipulacja - to zwykle pierwsze skojarzenia, które mamy z hipnozą. A co tak naprawdę oznacza być pod jej wpływem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kluczu raźniej. Jakie są sekrety ptasich lotów?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:22
W miniony weekend obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków, a w "Stacji Nauka" zdradzamy kilka szczegółów dotyczących jesiennych ptasich migracji.
rozwiń zwiń