Gdynia Explory Week. Młodzi naukowcy w natarciu!

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 15:14
W kongresie udział wzięło blisko 50 nastoletnich badaczy, a w zanadrzu mieli aż 32 projekty.
Audio
  • O projekcie "Parking. Wynajem miejsc parkingowych w modelu shearing economy" mówi Dominik Zdziarski (Stacja Nauka/Czwórka)
  • O projekcie "Badanie zjawisk panujących w atmosferze przy pomocy rakiet sondażowych oraz balonów" mówi Piotr Kruglej (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Unsplash

Wśród nich pojawił się wspólny projekt Agaty Ryś, Krzysztofa Sojki i Dominika Zdziarskiego z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy. To "Parking. Wynajem miejsc parkingowych w modelu shearing economy". - Chcieliśmy pomóc "typowemu Kowalskiemu" w znalezieniu miejsc parkingowych, a z drugiej strony ułatwić zagospodarowanie wolnego miejsca w obrębie działek, by zwiększyć przepływ gotówki w tym sektorze - mówił Dominik Zdziarski. - Po naszych badaniach okazało się, że wielu chciałoby skorzystać z aplikacji, która by to ułatwiała - dodał i tłumaczył jak dokładnie działa elektroniczny wynalazek młodych naukowców z jego grupy. W programie rozmawialiśmy także m.in. z Piotrem Kruglejem z Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. W. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim na temat jego projektu pod hasłem "Badanie zjawisk panujących w atmosferze przy pomocy rakiet sondażowych oraz balonów".

Kongres Gdynia Explory Week, który odbył się na początku października to wydarzenie pod patronatem radiowej Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 10.10.2016

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski Dzień Języków. Jak powstaje słownik?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 14:40
- Słownik zaczyna się od słowa. Trudno stworzyć go wyłącznie na podstawie własnej wiedzy, dlatego słów już od XVI w. szuka się najczęściej w różnego rodzaju księgach, tekstach. Dziś to zadanie jest ułatwione dzięki technologii – mówiła polonistka dr Monika Kresa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wynalazca, który zginął w imię nauki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 14:15
Chińczyk Wan Hu, wynalazca "statku kosmicznego" w XVI wieku poświęcił życie, by wypróbować swój patent. Dziś dla wielu rodaków to on, a nie Jurij Gagarin, jest pierwszym astronautą na świecie.
rozwiń zwiń