"Gateway to space". Poczuj się jak w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 14:32
Do Polski przyjechała największa na świecie wystawa o kosmosie "Gateway to space". - Spacerując między tymi eksponatami mogłem zrobić sobie podróż prawdziwie sentymentalną - mówił w rozmowie z Czwórką gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie.
Audio
  • Z wizytą na wystawie "Gateway to space" (Stacja Nauka/Czwórka)
Jeden z eksponatów na Gateway to space
Jeden z eksponatów na "Gateway to space"Foto: Kaja Zemła/Czwórka

"Gateway to space" pod okiem specjalistów z US Space Rocket Center i dzięki uprzejmości NASA przemierza Europę i nie tylko, a wśród ponad 100 eksponatów zobaczyć na niej można m.in. międzynarodową stację kosmiczną ISS, modele rakiet, promy kosmiczne, kapsuły Apollo. Są też łaziki, oryginalne skafandry kosmonautów, w tym również umundurowanie Gagarina.

Dodatkowe atrakcje to symulatory, które pozwalają odbyć podróż w przestrzeń kosmiczną. - To bardzo ciekawie zorganizowana wystawa, jestem tu już drugi raz. Przede wszystkim pokazana jest tu chronologia lotów załogowych: od satelitów przez wysyłanie w kosmos zwierząt aż do lotu Neila Armstronga - mówił gen. Hermaszewski.

Gen. Mirosław Hermaszewski Ta wystawa ma powiedzieć młodzieży "zobaczcie, co człowiek zrobił". I sprawić, by zadawano sobie pytanie "co dalej"?

Co jeszcze zobaczyć można podczas "Gateway to space", na jakie atrakcje liczyć mogą odwiedzający? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 21.11.2016

Godzina emisji: 12.30

kd/kul

Czytaj także

Loty w kosmos? "Jak wrócisz, będziesz nie z tej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 18:30
Po roku spędzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Scott Kelly wrócił na Ziemię. Okazuje się, że pobyt w przestworzach spowodował zaskakujące zmiany w jego organizmie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wynalazca, który zginął w imię nauki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 14:15
Chińczyk Wan Hu, wynalazca "statku kosmicznego" w XVI wieku poświęcił życie, by wypróbować swój patent. Dziś dla wielu rodaków to on, a nie Jurij Gagarin, jest pierwszym astronautą na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczne żarcie, czyli menu astronauty

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 15:30
- Życie na orbicie nie oznacza rezygnacji z wykwintnych dań. Można na przykład rozkoszować się truskawkami. Liofilizowanymi - mówi Tomasz Aleksander Miś ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe polskie odkrycia naukowe XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:23
W dwudziestoleciu międzywojennym Polacy dokonali wielu znaczących odkryć w różnych dziedzinach wiedzy, ale świadomość o nich wśród naszych rodaków wciąż jest niewielka.
rozwiń zwiń