Laboratorium w balonie. Sprawdzi jakość powietrza

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 17:23
Pomimo, że już wiosna, a z problemem smogu zmagaliśmy się przede wszystkim zimą, powstał projekt, którego głównym celem jest edukacja społeczności mniejszych miejscowości w Polsce, jak ważna dla naszego zdrowia jest jakość powietrza, którym oddychamy.  
Audio
  • Balon.Lab - pokaże nam, czym oddychamy (Stacja Nauka/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Mikhaylov Ilya/Shutterstock.com

Balon.Lab to nowy projekt Stowarzyszenia Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), który rusza już w marcu - na niebie pojawi się balon, w którym umieszczone zostanie mobilne laboratorium wyposażone w sprzęt do badania poziomu emisji faktycznego stężenia trujących substancji w powietrzu. - Będziemy prowadzić pomiar jakości powietrza w kilku gminach w Polsce - mówi dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej. - Skoncentrujemy się głównie na mieszkańcach wsi i terenów słabo zurbanizowanych, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej i spala się emitujące zanieczyszczenia paliwa stałe - dodała Natalia Rostkowska, rzeczniczka prasowa Gaspol SA.

Sprawdź też:
zima droga drzewa 1200x660.jpg
Zimą brakuje zieleni. Skąd więc bierzemy tlen?

- Balon nie będzie latał bardzo wysoko, jedynie do kilkunastu metrów nad poziomem Ziemi, a w jego koszu zainstalujemy urządzenie do pomiaru emisji cząstek stałych - tłumaczy dr hab. inż. Artur Badyda. Na jakiej zasadzie urządzenie to będzie działało oraz czy Balon.Labem będą mogli latać tylko naukowcy - o tym przekonacie się słuchając nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Natalia Rostkowska (rzeczniczka prasowa Gaspol SA), dr hab. inż. Artur Badyda (Politechnika Warszawska, ekspert Stowarzyszenia Forum Rozwoju Efektywnej Energii)    

Data emisji: 23.03.2017

Godzina emisji: 12.23

jsz/kd


Plakat projektu Balon.Lab
Plakat projektu Balon.Lab
Czytaj także

Naftę do oświetlania odkryto przypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 13:44
A dokonał tego w XIX wieku Polak, Ignacy Łukasiewicz, który dziś jest patronem Fundacji Polskiego Górnictwa i Gazownictwa. - Lampa naftowa była jego największym wynalazkiem - mówił w Czwórce Jakub Luboradzki z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laktoza - cukier ciężkostrawny dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 16:50
U noworodków, niemowląt i małych dzieci działa na najwyżych obrotach, z wiekiem aktywność enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy stopniowo się zmniejsza. Czy to oznacza, że wszyscy dorośli powinni stosować dietę bezmleczną?
rozwiń zwiń