"Podglądacz to człowiek, który umie czekać. Człowiek, który poświęca niezliczone godziny, bo ma nadzieję zobaczyć coś ciekawego. Ale na każdy erotyczny epizod, jaki jest mu dane obejrzeć, przypadają długie godziny zwyczajnych, często koszmarnie nużących chwil zwykłej ludzkiej egzystencji. Pod względem wynagrodzenia za godzinę pracy, voyeurzy są najtańszą siłą roboczą na świecie". Tak o zjawisku pisze Gay Talese autor głośniej książki "Zapiski podglądacza". Czy mamy prawo podglądać innych ludzi? - Warunkiem, kiedy podglądactwa nie uznaje się za chorobę lub wykroczenie jest sytuacja, kiedy druga strona wyraża na to zgodę - wtedy odbywa się to na zasadzie gry, eksperymentu - mówiła dr Bianca Beata Kotoro, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Bianca Beata Kotoro Jesteśmy ciekawi innych. Wydaje nam się, że gdzieś indziej jest ciekawiej, inaczej, bardziej fascynująco
Jak patrząc na zachowania innych ludzi, dostrzec zachodzące zmiany społeczne i obyczajowe? O tym, kto i dlaczego zostaje podglądaczem rozmawialiśmy z ekspertem na antenie Czwórki. Materiał na temat podglądactwa opracowała Kaja Zemła.
***
Tytuł audycji: Strefa Prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Materiał opracowała: Kaja Zemła
Gość: dr Bianca Beata Kotoro (psycholog z Uniwersytetu SWPS, redaktor naczelna magazynu "Po prostu żyj")
Data emisji: 10.10.2017
Godzina emisji: 20.07
ac