Przed stu laty o jego wynalazkach pisała prasa w całej Europie. Jan Szczepanik pragnął ułatwiać życie i pracę ludzi, wśród których się wychował. Dziś można powiedzieć, że oczywiste dla nas mieszanie barw RGB czy CMYK, to jego dzieło.
100 wynalazków na stulecie. Pianista dla motoryzacji
- Jan Szczepanik wymyślił sposób pokazywania kolorowego filmu - mówi Monika Koperska. - Obraz rejestruje na czarno-białej kliszy, nagrywa przez filtry - czerwony, zielony i niebieski. Odpowiednim rzutnikiem spaja te trzy ścieżki świetlne - opowiada.
Mimo że jego wynalazek nie przyjął się, proponowane rozwiązanie było zbyt drogie, nie zraził się i w domu pod Tarnowem stworzył laboratorium. - Cała rodzina pomaga mu w pracy nad kolorową odbitką zdjęcia, wykonują 100 tysięcy prób z różnymi barwnikami, na różnych papierach, z rożnymi żywicami - mówi znawczyni. - Wiele lat prób, dwa pożary i udaje się - dodaje.
Jakie mieszanie barw zastosował Szczepanik w swojej pracy? Czy dzięki temu wynalazkowi dorobił się fortuny? I co ma z tym wspólnego dzisiejszy gigant fotografii, firma Kodak? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 16.05.2018
Godzina emisji: 12.37
pj/kul