Węże. "Mogą być sympatycznym pupilem dla każdego"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 14:21
Mało jest pozytywnych przymiotników określających węże. A jednak istnieją ludzie, którzy zamiast puszystego kotka wolą w domu przytulać się właśnie do nich.
Audio
  • Egzotyczne zwierzęta - co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz je hodować? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Matt Jeppson/Shutterstock.com

kameleonx 1200.jpg
Czy egzotyczne zwierzę w domu to dobry pomysł?

- Egzotyczne zwierzę może być pupilem dla każdego, trzeba tylko zdobyć wcześniej odpowiednią wiedzę o tym, czego potrzebuje i jakie ma wymogi temperaturowe, oświetleniowe, dotyczące powierzchni terrarium - mówi Marilyn Rosa, miłośniczka zwierząt egzotycznych. - przed zakupem bądź adopcją warto też zrobić zapas tego, co zwierzę będzie jadło. Jeśli dowiemy się, ze zwierzę jest chore, należy znaleźć weterynarza, który będzie specjalizował się w leczeniu danego gatunku.

Węże smugowe, czy amurskie? Jak przyznaje Rosa, oba te gatunki są proste w hodowli. Którego z nich wybrać? Jaki gatunek odpowiedni jest dla rodzin z dziećmi, a który ich nie toleruje. Czy wąż może zacząć reagować na swoje imię? Jak nauczyć go, by rozpoznawał nas po zapachu i jak tresować węże? Jak przekonać rodzinę do takiego domownika? O tym w nagraniu rozmowy, którą przeprowadziła Oliwia Olczyk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 12.17

kd/kul


Czytaj także

Mali krwiopijcy. Myszy kontra albatrosy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:21
Mysz domowa została wysiedlona przez człowieka na wyspę Midway 75 lat temu. Ssaki od tego czasu zadomowiły się tam i mają się świetnie. Rosną w siłę i stają się zagrożeniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślimaki winniczki - je się je, nawet w post!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 08:00
- Kiedyś winniczki nie występowały na terenie całej Polski - mówi Rzeczniczka Nauki Anna Wierzbicka. - Ich pojawienie się na całym terytorium kraju związane jest z historią kulinarną - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psy - policjanci i psy - ratownicy. Jak nam pomagają?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 15:09
W polskich służbach służy blisko 2 tysiące czworonogów. Pracują w wojsku, policji, straży pożarnej, ochotniczym pogotowiu ratunkowym, a także w szeregach GOPR-u i WOPR-u. - - Dla nich jednak taka praca jest i ma być dobrą zabawą - mówi Grzegorz Kubicki, ratownik TOPR i przewodnik psa lawinowego.
rozwiń zwiń