Syndrom Brada Pitta. Kiedy nie pamiętasz twarzy bliskich

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 16:14
Prozopagnozja jest chorobą neurologiczną polegającą na problemach z rozpoznawaniem ludzkich twarzy. Mimo doskonale funkcjonującego zmysłu wzroku i zdolności intelektualnych chorzy nie potrafią rozpoznać oblicza spotykanych osób. Nawet tych najbliższych.
Audio
  • Jak działa percepcja cierpiących na ślepotę twarzy? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Engin_Akyurt/Pixabay

- Choroba rozwija się na skutek urazu mózgu. W zależności od tego, jak rozległe jest to uszkodzenie objawy prozopagnozji mogą być ostre, lub łagodne - tłumaczy dr Ilona Kotlewska-Waś z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

- Wszystko za sprawą zakrętu wrzecionowatego, znajdującego się w dolnej części naszego mózgu. Obszar ten odpowiada za rozpoznawanie ludzkich twarzy, a jego połączenia pozwalają powiązać oblicze danej osoby z informacjami na jej temat - mówiła. Oczywiście dzieje się tak, w przypadku ludzi zdrowych. 

Wskutek, jakiego urazu może dojść do rozwinięcia prozopagnozji? Jak osoby cierpiące na tę przypadłość identyfikują osoby, z którymi mają kontakt? Czy prozopagnozję zwaną także syndromem Brada Pitta i ślepotą twarzy można leczyć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: dr Ilona Kotlewska-Waś (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Dartmouth College w USA)

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 12.36

ac

Czytaj także

Déjà vu. Błąd w naszej pamięci?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 15:51
Déjà vu to bardzo silne przekonanie, że już kiedyś znaleźliśmy się w podobnej sytuacji. Co na jego temat mówią naukowcy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarny humor. Świadczy o naszej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 15:12
Według wyników badań opublikowanych przez czasopismo "Cognitive Processing" osoby z poczuciem humoru wykazują się wyższym ilorazem inteligencji. Czy w naszym mózgu istnieje ośrodek odpowiadający za poczucie humoru?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat kolorów. Możemy odbierać je całym ciałem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 15:12
- Z punktu widzenia fizyki kolor to jest promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fali. Można je całkiem łatwo zmierzyć - wyjaśniał w "Stacji Kultura" Czwórkowy rzecznik nauki Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.   
rozwiń zwiń