Choć o odrze niemal już zapomniano, bo - po wynalezieniu szczepionki choroba ta niemal przestała występować w krajach rozwiniętych - według WHO tylko w tym roku na terenie Europy na odrę zapadło ponad 41 tys. osób, pojawiły się pierwsze przypadki śmiertelne. - To jedna z najbardziej zaraźliwych chorób. Na przykład jeśli do klasy pełnej uczniów wejdzie chora nauczycielka, możemy być pewni, że po lekcji wszystkie te dzieci także zachorują - mówiła dr Iwona Paradowska-Stankiewicz.
Odra ma nawet kilkunastodniowy okres wylęgania. To oznacza, że przez ten czas, już możemy zakażać i nawet o tym nie wiedzieć. dr Iwona Paradowska-Stankiewicz
Jak tłumaczyła, objawy odry to najczęściej gorączka powyżej 38 stopni, ale także gorsze samopoczucie, kaszel, katar, łzawienie i światłowstręt. - Odra wywołuje różne powikłania i to one są najgroźniejsze, są przyczyną hospitalizacji, a nawet zgonów. Do najczęstszych należą zapalenia płuc, opon mózgowych, ale także biegunki z odwodnieniem - mówiła ekspertka. Jakie są przyczyny rozwoju odry w Europie, jak rozwija się ta choroba i czy rzeczywiście grozi nam epidemia? Jak produkuje się szczepionki - także na odrę? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 3.09.2018
Godzina emisji: 12.25
kd/mko