- To już 14. odsłona tej konferencji, miejsce debat o klimacie. Odbywa się ona co roku, przy każdym szczycie klimatycznym - mówi rozmówczyni Patryka Kuniszewicza. - W tym roku konferencja poprzedza Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach - dodaje.
COY 14 zaprasza młodych ludzi od 13. do 35. roku życia, a czasem też starszych, bez względu na kraj pochodzenia. - Ta młodość jest tu szeroko rozumiana - mówi Teresa Bojdoł. - Przyjechali do nas goście z 102 krajów świata, z Ghany, Burkina Faso, RPA, Australii, Egiptu, Kanady, Argentyny, Chin czy Indii - dodaje.
Podczas konferencji każdy młody człowiek może wyrazić swoje zdanie na temat klimatu - dostępne są panele dyskusyjne, obrady lokalnych COY, warsztaty, sympozja. O wnioskach młodzieży będą mogli porozmawiać uczestnicy szczytu klimatycznego ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties), który w tym roku odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia.
Czwórka obecna była także podczas drugiego dnia Konferencji, podczas którego uczyliśmy obcokrajowców języka polskiego, a sami poznawaliśmy "tricki", by szybko i skutecznie zgłębiać tajniki języków obcych. Mówiliśmy także o warsztatach surwiwalowych i o tym, dlaczego "las jest wielkim supermarketem". Patryk Kuniszewicz spotkał także jednego ze św. Mikołajów, który polecał, by na kilka godzin wyłączyć swój telefon komórkowy, a ten czas spędzić z rodziną. Co w ten sposób zyskamy? O tym w nagraniu relacji z audycji "Stacja nauka", a także w kolejnych odsłonach programu.
Uczestniczki COY 14
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: Teresa Bojdoł (organizatorka COY 14 z Samorządu Studentów Uniwersytetu Śląskiego), a także m.in. Magdalena Knapik (Szkoła Języka i Kultury Polskiej), Anna Ryszka (prowadząca warsztaty - nauka języków obcych), Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki (prowadzący warsztaty surwiwalowe)
Data emisji: 29.-30.11.2018
Godzina emisji: 12.14
pj/kd