Dzięki naukowcom z Lublina nosemoza przestanie zabijać pszczoły?
Najbezpieczniejsze są te, wytwarzane na bazie parafiny sojowej i z pszczelego wosku. To naturalne składniki, które w kontakcie z naszym organizmem, także w trakcie spalania nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Jak się okazuje - niestety tych, wykonanych z naturalnych składników jest na polskim rynku najmniej. Najłatwiej dostępne są te, które w składzie zawierają m.in. ... pochodne ropy i ołów.
- Te, które kupujemy przy cmentarzach to najtańsze typy świeczek na bazie parafiny, produktu wytwarzanego z ropy naftowej - mówiła Angelika Gumkowska, szef edukacyjnego laboratorium chemicznego w CNK. - To nie jest jedna substancja, to mieszanina węglowodorów o długich łańcuchach, co oznacza, że mamy do czynienie z substancją gęstą i taką, która nadaje się do spalania wyłącznie w otwartej przestrzeni - tłumaczyła.
O czym jeszcze należy pamiętać wybierając świece na Wszystkich Świętych? Od czego zależy długość palenia się znicza? Które nie szkodzą naszemu zdrowiu i co zawierają knoty ołowiowe? Które znicze szkodzą i mogą powodować alergie? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Maciej Oswald
Gość: Agelika Gumkowska (szef edukacyjnego laboratorium chemicznego w CNK)
Data emisji: 1.11.2018
Godzina emisji: 12.40
ac/kd