Jako jedyni na świecie płaczemy. Do czego służą nam łzy?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 17:38
Jesteśmy jedynym gatunkiem, który wykorzystuje łzy, czyli naturalnie produkowaną wydzielinę służącą do nawilżania i oczyszczania gałki ocznej do tego, by wyrazić emocje. Naukowcy zwracają uwagę, że nie istnieje żaden oczywisty odpowiednik łez wśród pozostałych naczelnych. W jakim celu ewolucja wyposażyła nas we łzy i jak to się stało, że płaczemy?
Audio
  • Płacz to zdrowie? Do czego służą nam łzy? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LedyX/Shutterstock

Płacz ma także funkcje psychologiczne: wyraża emocje, których nie umiemy ubrać w słowa dr Magdalena Babiszewska

Jak przekonywała antropolog fizyczny, dr Magdalena Babiszewska nie płaczą nawet krokodyle, a ich "łzy" nie są tym samym, co możemy określić jako płacz podobny do ludzkiego. - Krokodyle łzy biorą się z gruczołu solnego. Powiedzenie określa w ten sposób "łzy fałszywe" i jest to zgodne z prawdą, bo krokodyle "płaczą" po zjedzeniu jakiegoś zwierzęcia, w ten sposób pozbywając się nadmiaru soli z organizmu - mówiła. 

Ludziom płacz służy nawodnieniu i oczyszczeniu oka. Towarzyszy nam również przy odczuwaniu silnych uczuć. Co ciekawe łzy, które wytwarzane są pod wpływem emocji zawierają również... hormony. - Płacz jest zatem sposobem na pozbycie się części hormonów, które powodują u nas poczucie smutku i przygnębienia, dzięki czemu czujemy się lepiej - tłumaczyła ekspertka.

Z czego składa się łza? Czy zawsze potrafiliśmy płakać? Jak nauczyliśmy się rozpoznawać rodzaje płaczu i co one oznaczają? W jaki sposób z wyrażaniem emocji radzą sobie zwierzęta? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: dr Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny)

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 12.15

ac/kd

Czytaj także

Co dzieje się ze śmieciami po tym jak wylądują w koszu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:45
312 kg - statystycznie każdego roku każdy z nas wytwarza taką ilość śmieci. Co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do kosza? Zaglądamy do sortowni i spalarni śmieci i śledzimy cały proces przetwarzania odpadów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełomowe odkrycie. To pierwsze na świecie zdjęcie czarnej dziury

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 16:11
Po raz pierszy w historii, dzieki naukowcom z programu Event Horizon Telescope, możemy zobaczyć jak wygląda czarna dziura. W Brukseli zaprezentowano własnie efekty kilkuletniej obserwacji tego astronomicznego zjawiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi naukowcy pracują nad rewolucją w mapowaniu terenu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 15:51
Zespół młodych naukowców ArctowSky skonstruował satelitę, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do rozpoznawania typu terenu nad jakim się znajdujemy i tworzenia na tej bazie mapy topograficznej.
rozwiń zwiń