Łączność w Powstaniu Warszawskim. Jak działały Błyskawica i Burza?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 13:58
Stacja Nadawcza Armii Krajowej "Błyskawica" była nadajnikiem o mocy 200 watów, którego sygnałem była melodia "Warszawianki". Zapraszamy do wysłuchania historii łączności w czasach powstańczych walk, a także archiwalych nagrań, m.in. pierwszego komunikatu, który nadano przez "Błyskawicę".
Audio
  • Historia radiostacji "Błyskawica" (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Jak działała radiostacja "Burza"? (Stacja Nauka/Czwórka)
Replika radiostacji powstańczej Błyskawica. Oryginalna radiostacja została skonstruowana na rozkaz Komendy Głównej Armii Krajowej. Nadawała dla walczącej stolicy od 8 sierpnia do 4 października 1944 roku.
Replika radiostacji powstańczej "Błyskawica". Oryginalna radiostacja została skonstruowana na rozkaz Komendy Głównej Armii Krajowej. Nadawała dla walczącej stolicy od 8 sierpnia do 4 października 1944 roku.Foto: PAP/PRZEMEK WIERZCHOWSKI

shutterstock powstanie warszawskie pomnik 1200.jpg
Czwórka w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Posiadanie radiostacji w okupowanym mieście, w którym właśnie zaczynała się bitwa, było fenomenem. Kolejnym było to, że sygnał "Błyskawicy" potrafił dotrzeć nawet do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Jej konstruktorem był miłośnik krótkofalarstwa Antoni Ziębik. Jego maszyna powstała w Częstochowie w 1943 roku. - Jej transport nie był łatwy, ale dotarła na Mokotów. 1 sierpnia przetransportowano ją do Śródmieścia, choć człowiek, który to zrobił, zginął - tłumaczył dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego. Dopiero jednak tydzień później padły słowa: Halo, tu Błyskawica. Pierwszy komunikat nadał Zbigniew Świętochowski.

Dlaczego na pierwszą informację z "Błyskawicy" czekano aż tydzień? Kogo jeszcze usłyszeń można było w radiu i dlaczego walka słowem w czasie Powstania Warszawskiego była, zdaniem eksperta, niemal tak samo ważna jak przy pomocy broni palnej? O tym w materiałach reporterskich.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Powstańcy korzystali także m.in. z radiostacji "Burza", działały też łączniczki i gońcy, czyli powstańcza poczta. W nagraniu audycji mówimy o tym, jak wyglądała łączność radiowa w czasach wojny, dlaczego "Burza", choć miała znacznie mniejszą moc od "Błyskawicy", okazała się niezbędna, a także jak funkcjonowała poczta powstańcza. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której emitowaliśmy powstańcze piosenki we współczesnych aranżacjach >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiały przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 12.07

kd/kul

Czytaj także

Świętujemy Dzień Radia. Jak zbudować własne radio?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 12:05
Mobilne i wstrząsoodporne - by można je było przypiąć do roweru, wodoszczelne - by można było z nim pływać. W Polskim Dniu Radia budujemy własne cyfrowe radio z DAB+, które świetnie będzie odbierało Czwórkę. Co jest potrzebne i jak samemu zrobić odbiornik radiowy?
rozwiń zwiń