Uważa się, że jest wiele genów, które mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem występowania depresji. U osób, spokrewnionych z chorymi na tę chorobę takie ryzyko jest wyższe nawet o 25 proc. - W ocenie możliwych przyczyn depresji rozpatrujemy predyspozycje organizmu i zaburzenia genetyczne, ogólny stan zdrowia i wpływ czynników zewnętrznych, czyli m.in. silnych zdarzeń emocjonalnych - tłumaczył dr Piotr Ślifirczyk, specjalista neurolog.
Do zachorowania na depresję predysponują nas także zaburzenia funkcjonowania mózgu w niektórych jego częściach. Przede wszystkim dotyczy to układu limbicznego, części czołowej zakrętu i obręczy i kory przedczołowej - mówił ekspert.
Choroba ta związana jest z wadliwym funkcjonowaniem dwóch neuroprzekaźników w mózgu - serotoniny i noradrenaliny. U osoby chorej jest zbyt mało tych substancji lub receptorów, które na nie reagują.
Jak funkcjonuje nasz mózg i które jego części zakłóca jeszcze depresja? I który z hormonów odpowiedzialny jest za nasze szczęście? O tym w nagraniu rozmowy, którą przeprowadziła Weronika Puszkar.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 10.10.2018
Godzina emisji: 12.40
kd