Goście Czwórki mówili m.in. skąd ich zdaniem biorą się mity. - Ludzie lubią chodzenie „na skróty”, a otaczający nas świat jest bardzo skomplikowany. To, co robią naukowcy już dawno wymknęło się rozumieniu przeciętnego człowieka. Ludzie nie mają ochoty zagłębiać się w badania, a sami naukowcy, tłumaczyć ich każdemu - tłumaczyła Aleksandra Stanisławska. - Dawniej wyjaśniano, dlaczego po nocy nastaje dzień, dziś to bardziej złożone zagadnienia, ale wciąż chodzi o myślenie mityczne.
A jak przekonywał Piotr Stanisławski, na mitach można dużo zarobić. - Tak jest np. z homeopatią, która przecież jest świetnym biznesem, a ludzie w nią wierzą - tłumaczył rozmówca Patryka Kuniszewicza. - Co z tego, że są badania naukowe, jeśli czyjaś ciocia sąsiadki wyzdrowiała akurat w czasie brania środków homeopatycznych? Ten ktoś będzie chodził i mówił, że "to działa". Na ludzi działają emocje, nie fakty.
O globalnym ociepleniu, GMO w Indiach, promieniowaniu w mikrofalówkach i elektromangesach w telefonach komórkowych, o tym, czy rzeczywiście wi-fi jest groźne dla naszego zdrowia, ale także o tym, dlaczego ludzie tak chętnie wierzą w "spiski" i jak obalać mity skutecznie - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Goście Patryka Kuniszewicza mówili także o swojej książce "Fakt nie mit - obalamy naukowe mity".
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Aleksandra i Piotr Stanisławscy (twórcy fanpejdża "Crazy Nauka" i autorzy książki "Fakt nie mit - obalamy naukowe mity")
Data emisji: 21.10.2018
Godzina emisji: 12.10
kd