Ultranowoczesna tablica informacyjna wykonana z e-papieru jest już w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 15:43
Na razie mogą ją testować goście i pracownicy firm z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, tam właśnie znajduje się jedna z pierwszych tego typu tablic w naszym kraju. Czy takie tablice niedługo zobaczymy wszędzie? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ G-Stock Studio
dziewczyna kawa kawiarnia internet telefon smartfon 1200.jpg
E-uzależnienie. Jak uwolnić się od życia w internecie?

- Tak jak w czytniku Kindle, jest tutaj zastosowany ten sam materiał, czyli e-papier - mówi Marcin Jurczyński z firmy MpicoSys Solutions. - Zachodzi tam zjawisko elektroforezy, dzięki czemu mamy wrażenie, że jest to klasyczny papier, a jednak jest to papier elektroniczny.

Dane na tablicy możemy zmieniać dynamicznie, dzięki czemu istnieje możliwość przedstawienia informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Można pokazywać odjazdy autobusów z dokładnością do kilku sekund.

Posłuchaj

03:08 _PR4_AAC _nauka_2020_11_12-12-33-19.mp3 Opowiadamy o nowoczesnej tablicy informacyjnej wykonanej z e-papieru (Stacja Nauka/Czwórka)

- Jedną z głównych zalet e-tablicy jest ekologia. Wykorzystana technologia jest bardzo energooszczędna. Zeszliśmy do poziomu mocy około ćwierć wata, co pozwala tak naprawdę na codzienne operacje 360 dni w roku bez konieczności ładowania baterii z gniazdka - tłumaczy specjalista. - Wystarcza panel solarny i taki na przykład przystanek staje się całkowicie autonomiczny i może działać bezobsługowo.

Sprawdź także:

Drugą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności uzyskania pozwoleń budowlanych, wkopywania kabli i stawiania dodatkowych słupów. - Możemy tak naprawdę wziąć tablicę i zamontować ją na istniejącej infrastrukturze - mówi gość audycji. - Zawiesić na przystanku, podłączyć do panelu solarnego i możemy zapomnieć o nim na dziesięć lat. Ich żywotność wynosi od 10 do 15 lat, a nawet dłużej.

 

5G technologie 1200
Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

Sprawdź także:

W Danii w Kopenhadze zamontowanych jest już ponad 1200 wyświetlaczy, cała instalacja urządzeń realizowana była w 2004 roku i dobrze działają do dzisiaj. Ja mówi ekspert, jest to więc sprawdzona technologia, jej działanie jest potwierdzone i sprawdza się świetnie.

Jest to też z pewnością rozwiązanie przyszłościowe. - Widzimy znaczny wzrost zainteresowania tym produktem, jest już wiele przetargów publicznych, które rozważają e-papier, więc według mnie jest to przyszłość - dodaje gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Goście: Marcin Jurczyński (MpicoSys Solutions)

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 12.33

aw

Czytaj także

Co żujesz w swojej gumie do żucia?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:39
Kiedyś żucie gumy było oznaką luzu, dziś warto wiedzieć, że zbyt często żuta guma może prowadzić do dysfunkcji zdrowotnych. Lepiej zastąpić ją np. korzeniem imbiru. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubrania z plastiku. Czy to może być ekologiczne?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 17:37
Okazuje się, że plastikowe ubrania nosimy od lat. Poliester, nylon, akryl stanowią 60 procent materiałów, z których szyje się ubrania. Czy poliester pozyskany z butelki PET jest bardziej ekologiczny? 
rozwiń zwiń