Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę
"Początek końca. Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu" to książka w której dr Jakub Małecki wraz z dziennikarką Julitą Mańczak szukają odpowiedzi na pytania dlaczego lód jest ważny i jaki wpływ na jego funkcjonowanie mają zmiany klimatu.
- Bardzo chcieliśmy, żeby nie był to tytuł, który wieszczy katastrofę lub też wpisuje się w jakąś apokaliptyczną narrację. Bardziej zależało nam na zwrócenie uwagi na to, że obserwujemy początek końca świata jaki znamy - mówi Julita Mańczak. - Te zmiany dotyczą nie tylko podwyższającej się temperatury, ale właściwie każdego aspektu przyrody i naszego ludzkiego otoczenia.
17:12 Czwórka/Czat Czwórki/Lodowce_29_12_2020.mp3 Zmiany klimatu i ich wpływ na lodowce ( Czat Czwórki/Czwórka)
Klimat się ociepla, to jest fakt. Czy jednak tylko przyczyn należy szukać w działalności człowieka, czy jednak jest to naturalny proces?
- Oczywiście nasza planeta przeżywała wiele wahnięć zarówno w kierunku cieplejszym, jak i tych bardzo bardzo mroźnych - mówi glacjolog. - Jednak to co jest ważne, to zdawanie sobie sprawy, że nawet niewielkie różnice temperatury mogą powodować naprawdę drastyczne konsekwencje i w miarę możliwości należy im zapobiegać.
Jak tłumaczy gość audycji temperatura naszej planety była zaledwie o kilka stopni niższa od dzisiejszej podczas ostatniej epoki lodowcowej.
Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury
- Nawet kilka stopni różnicy może naszą planetę pchnąć albo w stronę niesamowitego chłodu i niesamowitego zlodowacenia, albo tak, jak w tym przypadku może się wydarzyć, w stronę naprawdę nieznośnych upałów - tłumaczy. - Coś się kończy, coś się zaczyna. Trudno powiedzieć w tym momencie jak będzie wyglądała przyszłość naszego świata, bo jeszcze wszystko jest w naszych rękach.
Posłuchaj także:
Wszystko zależy od naszej odpowiedzialności i działań. Coraz więcej ludzi decyduje się na wykluczanie mięsa ze swojej diety, a wiele gospodarstw domowych przestawia się na przykład na energię z paneli woltanicznych. Jednak jest to również zmiana w naszym podejściu do naszej planety.
Posłuchaj także:
- Chodzi tu o zmianę myślenia w takim kontekście, że jesteśmy częścią globalnego eko systemu, nie jesteśmy poza przyrodą, nie możemy wystawić się poza jej nawias. Nie powinniśmy również myśleć w kontekście "walki z klimatem", a takie hasła często w mediach się pojawiają - wyjaśnia Julita Mańczak.
- Myślę, że jest to szkodliwa perspektywa, bardziej przysłużyłaby nam się taka, która włączałaby nas w ten obieg i pokazywała jak delikatna jest sieć połączeń, która decyduje, o tym, że w tak przyjaznym świecie możemy mieszkać. Tak bioróżnorodnym i pięknym. Celem naszej książki, było o tych połączeniach opowiedzieć. Tak, żeby czytelnik mógł to zrozumieć, a dzięki zrozumieniu budować poczucie odpowiedzialności za to co się dzieje. Dać też poczucie sprawczości, że los jest w naszych rękach - dodaje.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: dr Jakub Małecki (glacjolog, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), Julita Mańczak (dziennikarka)
Data emisji: 29.12.2020
Godzina emisji: 15.19
aw