Kraków. Na Szpitalnej nie ma szpitala, jest teatr
Ulica Kupa leży na terenie Kazimierza, dokładnie w obrębie dawnego tzw. miasta żydowskiego. - Jej nazwa pochodzi od słowa hebrajskiego oznaczającego coś w rodzaju budżetu, skarbu gminy żydowskiej, ze środków którego ufundowano synagogę - wyjaśnia przewodnik.
03:08 czwórka stacja nauka 11.06.2021.mp3 Skąd się wzięła nazwa "Ulica Kupa"? (Stacja Nauka/Czwórka)
Najprawdopodobniej nazwa wywodzi się z hebrajskiego słowa oznaczającego wspomniany "skarb kahału". Można spotkać się też z mniej wiarygodną teorią na temat nazwy tej ulicy. "Kupa" to po hebrajsku "mnóstwo", więc nazwa miała oznaczać "kupę pieniędzy".
Inne źródła podają, że nazwa może pochodzi też od nazwy hebrajskiej Kasy Chorych - żydowskiej instytucji ubezpieczeniowej, która znajdowała się w Krakowie.
"Kupat Cholim" z hebrajskiego to właśnie "kasa chorych".
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"?
Posłuchaj także:
- Budowę synagogi ukończono w latach 40. XVII wieku, była ostatnią synagogą powstałą w czasie istnienia żydowskiego miasta na Kazimierzu - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - Synagoga zwana jest też szpitalną, ze względu na bliskie sąsiedztwo szpitala, oraz synagogą ubogich, ponieważ modlili się w niej najbiedniejsi - dodaje.
Obecnie budynek służy, jako miejsc spotkań, koncertów, wystaw, odczytów. Chętnie wykorzystywany jest na potrzeby Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jest jedną z wielu atrakcji krakowskiego Kazimierza, który dziś wpisał się na stałe w turystyczne mapy Krakowa. - To wyjątkowe miejsce. Obowiązkowy punkt zwiedzania miasta - poleca przewodnik.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 11.06.2021
Godzina emisji: 12.23
pj