Lody. Przysmak noszony z gór - niesłodki, niemleczny
Podobno aż 40 proc. Polaków ma problem z nadwrażliwością zębów, statystycznie częściej z tego powodu cierpią kobiety po 30. roku życia. Na szczęście jest kilka sposobów, aby ten problem zniwelować lub mu zapobiegać.
03:41 Czwórka/Stacja Nauka - lody 17.06.2021.mp3 Dlaczego czasem jedzenie lodów boli? (Stacja Nauka/Czwórka)
- U niektórych osób występuje problem nadwrażliwości zębów, który może objawiać się dyskomfortem przy jedzeniu lodów czy spożywaniu innych zimnych produktów i napojów - mówi Alicja Morawska ze Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - W zębinie są kanaliki z włókienkami nerwowymi, jeżeli włókna są odsłonięte i zadziała jakiś bodziec, to pojawia się ból.
Nadwrażliwość zębów jest ostrym, kłującym, dość szybko przemijającym bólem, pojawia się w wyniku zadziałania bodźca zewnętrznego. Takim bodźcem może być wrażliwość na zimno, jak w przypadku lodów, ale może to być też dotyk przy szczotkowaniu zębów. - Ból jest odpowiedzią obronną organizmu na bodźce termiczne również wywoływane jedzeniem lodów, stąd przy gwałtownym ochłodzeniu jamy ustnej możemy odczuwać takie dolegliwości - tłumaczy rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Najgorsze dla naszego organizmu jest połączenie gorącego i bardzo zimnego, dlatego podczas jedzenia lodów nie powinniśmy pić gorącej kawy. Różnica temperatur w tym przypadku może wynosić nawet do 100 stopni Celsjusza.
Czytaj także:
Ulubione lody Bidena i burgery Obamy - co jedzą prezydenci?
Jednak nawet taka amplituda temperatur nie powinna powodować kłopotu. Problem pojawia się z czasem, gdy nasze zęby się zetrą. Do mechanicznego starcia zębów można doprowadzić poprzez nadmierne szczotkowanie, używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów, czy używanie zbyt agresywnych, mocno ścierających past takich jak pasty wybielające. Na nadwrażliwość zębów cierpią również młodzi ludzie. - Zdarza się też, że możemy nie widzieć, że zębina jest wyeksponowana, przez mikropęknięcia szkliwa, które wystarczą do tego, żeby odczuwać ten nieprzyjemny ból - wyjaśnia Martyna Ortarzewska z tego samego koła naukowego. - Jednak stosowanie past i płukanek na nadwrażliwość może zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Gdy problem jest poważniejszy, dentysta może zaproponować bardziej radykalne metody leczenia, takie jak wypełnienie, czy gabinetowe pokrywanie szkliwa lakierem. Można również zapobiegać pękaniu szkliwa we własnym zakresie, stosując lakiery fluorkowe, które pokrywają zęby warstwą ochronną.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał przygotował: Szymon Majchrzak
Data emisji: 17.06.2021
Godzina emisji: 12.37
aw