Choinka pod lupą. Co zrobić, by drzewko nie gubiło igieł?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 13:00
Nieodłącznym elementem świąt jest pięknie ubrana choinka. Co można zrobić, żeby cięte czy doniczkowe drzewko zostało z nami jak najdłużej? 
Jakie tajemnice kryje choinka?
Jakie tajemnice kryje choinka?Foto: IgorAleks/shutterstock
  • Żywe choinki kupujemy przede wszystkim dla ich klimatu i zapachu
  • Mankamentem żywej choinki jest to, że gubi ona igły
  • Jak zapobiegać schnięciu choinki? Ustawmy ją z dala od źródeł ciepła. Podlewajmy miękką wodą. Przed ubraniem w bombki i świecidełka użyjmy nabłyszczacza.

Wiadomo, żywa choinka cieszy oko i nos. To właśnie jej zapach jest głównym powodem, dla którego decydujemy się na drzewka z plantacji. Jeśli zaś myślimy o mankamentach naszego żywego drzewka to, obok kwestii ekologicznych, od razu przychodzą nam na myśl igły, które nasza bożonarodzeniowa roślinka zaczyna gubić po kilku dniach od przyniesienia jej do domu. Są jednak sposoby, żeby temu zaradzić. I być może dotrwa wtedy nasz świerk czy jodła dotrwają nawet do 2 lutego, który jest ostatnim dniem wg. kościoła katolickiego, w który należy choinkę rozebrać. 

Zakup choinki, jej wniesienie do domu, wyszukanie miejsca i ubieranie choinki to duże świąteczne wydarzenia w wielu domach. To właśnie pod choinką dzieci wyczekują świątecznych podarków, a starsi rozkoszują się jej blaskiem i widokiem. Po kilku dniach pod choinką pojawiają się spadające z niej igły i świąteczne drzewko zaczyna kojarzyć się z odkurzaniem. Żeby takiej sytuacji uniknąć trzeba się choinką nieco zająć. Powinniśmy zapewnić jej odpowiednie warunki w naszym domu. Przede wszystkim zadbajmy, żeby temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi była w miarę niska.

Chłodek dla choinki

- Im będzie chłodniej, tym wolniej będzie parowała woda i tym wolniej będzie wysychała choinka - mówi Romuald Wdowiak z centrum ogrodniczego plener.pl. - Choinki i cięte i te w donicach cały czas aspirują wodę i cały czas oddają ją do atmosfery. Dzięki temu mamy większą wilgotność w powietrza w mieszkaniu, co jest dla nas bardzo dobre - dodaje. - Rośliny które są cięte mniej wody czerpią, choć zdarza się, że dłużej stoją, gdy mają do niej dostęp.

Ważnym aspektem jest woda, którą podlewamy choinkę. - Dobrze żeby była miękka, a nie twarda, bo wtedy łatwiej wchodzi w tkanki rośliny - tłumaczy specjalista. - Zwykle podlewamy choinki kranówką, ale warto zadać o jej zmiękczenie. Można kupić gotowe preparaty zmiękczające wodę, często spotykamy je w kwiaciarniach - dodawane są do bukietów. Taki środek zmniejsza napięcie powierzchniowe wody - wyjaśnia.

Daleko od ciepła

Choinka wprowadza do naszych domów ciepłą świąteczną atmosferę, ona sama jednak ciepła nie lubi. - Ustawmy drzewko z dala od grzejnika. Sugeruję też zastosować jakąś izolację, gdy mamy w domu ogrzewaną podłogę. Źródła ciepła nie działają na drzewko dobrze - dodaje znawca. 

Gdy igły się sypią

Każda choinka czy to w donicy, czy cięta, a nawet ta leśna traci igły. - To naturalny proces - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Z drzewka spadają igły najstarsze. Tak jak z drzew liściastych spadają liście. Po przyniesieniu do domu choinki, po tym jak ona się ogrzeje warto ją trochę "otrząsnąć" - wtedy najstarsze igły odpadną. Drzewko można też "sprejować", czyli użyć nabłyszczacza, który ożywi jego kolor, ale też trochę zaklei i podtrzyma igły - dodaje. 

Niektórzy opryskują choinki lakierem do włosów, podobno zapewni ten sam efekt, co nabłyszczacz. 

Pamiętajmy też, żeby podlewać choinki. Drzewka w donicach powinny mieć ziemię stale wilgotną. W tych ciętych zaś dobrze jest wymieniać wodę z podstawki, by uniknąć rozwoju flory bakteryjnej i przykrego zapachu. 


Posłuchaj
03:51 czwórka stacja nauka 24.12.2021 2.mp3 Co zrobić, by choinka w naszym domu była piękna i świeża długi czas? (Stacja Nauka/Czwórka)

 


Więcej choinkowych rewelacji w "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 12.25

pj

Czytaj także

Recykling świąteczny. Jak zrobić ozdoby choinkowe ze śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 12:09
Ozdoby choinkowe ze śmieci - stara żarówka, pusta butelka plastikowa, balon, stare gazety czy duże ilości sznurka. - Nietypowe bombki na choinkę z takich niepotrzebnych rzeczy może przygotować każdy z nas – mówi Joanna Wajdenfeld.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wypożycz drzewko na święta, nie ścinaj!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 17:17
Rusza wypożyczalnia żywych drzewek - dzięki niej wprowadzimy do naszych domów zapach lasu, a po świętach, zamiast trafić na śmietnik, drzewko zostanie ponownie zasadzone.
rozwiń zwiń