Szwajcaria - językowy tygiel. Jak oni się dogadują?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 16:45
W Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe. Gdy do tego dodamy kilkadziesiąt dialektów i regionalizmów, to okaże się, że mamy do czynienia ze współczesną wieżą Babel. Sprawdzamy, jak Szwajcarzy się ze sobą komunikują.
Berno jest stolicą Szwajcarii oficjalnie tylko na arenie międzynarodowej
Berno jest stolicą Szwajcarii oficjalnie tylko na arenie międzynarodowejFoto: shutterstock/Keitma

Różnorodność kulturowa i językowa

Kraj zegarków, sera i czekolady zachwyca i zaskakuje. Szwajcarzy nie mają jednego wspólnego języka i jednej oficjalnej stolicy państwa. Na arenie międzynarodowej stolicą Szwajcarii jest Berno, gdzie znajduje się siedziba rządu. Jednak kantony, na które podzielony jest kraj (i które stanowią odpowiednik polskich województw), posiadają dużą autonomię i niezależność, dlatego też żeby żadnego z nich nie wyróżnić, Szwajcaria oficjalnie nie ma stolicy.

Szwajcaria to blisko 9 mln ludzi, 26 kantonów i duża różnorodność językowa. - Oficjalne języki urzędowe obowiązujące w tym kraju to niemiecki, francuski, włoski oraz często zapominany retoromański. Do tego dochodzą dialekty - mówi Dominik Iwaczenko, student helwetologii na Uniwersytecie Warszawskim. Ponad 60 proc. Szwajcarów mówi po niemiecku, po francusku - ponad 20 proc. populacji, blisko 7 proc. porozumiewa się w języku włoskim i mniej niż 1 proc. - w języku retoromańskim.


Szwajcar z Bazylei mówi inaczej niż Szwajcar z Zurichu

- Na zachodzie Szwajcarii znajduje się Romandia, ludność tego regionu posługuje się głównie językiem francuskim. Językiem niemieckim posługuje się Genewa oraz północna i środkowa część Szwajcarii, aż po granicę z Włochami - wyjaśnia rozmówca Jędrzeja Rosiewicza. - Na południu kraju językiem włoskim posługują się kanton Ticino oraz trzy gminy w kantonie Gryzonii, w tym kantonie także występuje język retoromański.

Jednak nawet te języki nie są spójne. W każdym regionie ten sam język może się od siebie różnić. Szwajcar z Bazylei mówi inaczej niż Szwajcar z Zurichu czy Szwajcar z centralnej Szwajcarii. Mimo takiej językowej różnorodności Szwajcarzy potrafią się między sobą dogadać - najczęściej komunikują się po angielsku.


Źr. Youtube/FLYING OVER SWITZERLAND (4K UHD) - Relaxing Music With Stunning Beautiful Natural Videos For Lobbies

Zobacz także:

Według badania Federalnego Urzędu Statystycznego prawie 2/3 wszystkich osób mieszkających w Szwajcarii posługuje się więcej niż jednym językiem raz w tygodniu. A co z politykami w szwajcarskim parlamencie? - Politycy muszą być dwujęzyczni, muszą znać niemiecki i francuski lub włoski, w zależności od tego, którą część kraju reprezentują - tłumaczy Dominik Iwaczenko. - Są też tacy, którzy znają trzy główne języki: włoski, niemiecki i francuski.

Wielojęzyczność ma w teorii spajać Szwajcarów, dlatego dzieci w szkołach, np. we francuskojęzycznej Genewie, powtarzają od pokoleń z mozołem niemieckie rodzajniki, a te w niemieckojęzycznym Zurichu uczą się francuskiego.


Posłuchaj
05:53 Czwórka/Stacja Nauka - szwajcarzy 02.06.2022.mp3 O różnorodności językowej Szwajcarii opowiada Dominik Iwaczenko, student helwetologii na Uniwersytecie Warszawskim (Stacja Nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 12.22

aw

Czytaj także

Szwajcaria - przepisy, języki i zasady grzybobrania

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 09:56
Czekolada, sery, zegarki to z tym najczęściej kojarzy nam się Szwajcaria. Jednak można powiedzieć, że Szwajcarie są dwie, a dzieli je "ziemniaczana granica" - o której w Czwórce opowiada Agnieszka Kamińska, autorka książki "Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony". 
rozwiń zwiń