Jak wyrzucić z głowy przykre wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 18:41
- Szczególnie złe wspomnienia, które są regularnie odtwarzane w pamięci, mogą doprowadzić do zaburzeń psychicznych. Od zaburzeń snu aż po PTSD, czyli zespół stresu pourazowego - mówił Mateusz Łysiak z "National Geographic". Czy psychoterapia i leki to jedyne rozwiązania? 
Czy warto gromadzić wszystkie wydarzenia w pamięci?
Czy warto gromadzić wszystkie wydarzenia w pamięci?Foto: Shutterstock/Peshkova

Początki badań nad kasowaniem złych wspomnień sięgają lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Wówczas eksperymentowano z zabiegiem lobotomii. Polegał on na przecięciu włókien nerwowych, które stanowią połączenie między płatami czołowymi a mózgowiem. Było to niezwykle inwazyjne leczenie, które kończyło się często kalectwem lub nawet śmiercią pacjentów.

Jeśli nie lobotomia, to co?

Kolejny przełom w badaniu nad kasowaniem wspomnień nastąpił dopiero na początku lat 60. - Naukowcy z USA przeprowadzili wówczas badanie na szczurze laboratoryjnym i odkryli, że elektrowstrząsy są w stanie usunąć częściowo wspomnienia szczura. To dotyczyło jednak wyłącznie tych najświeższych wspomnień - mówił Mateusz Łysiak z "National Geographic". Na kolejne duże badania trzeba było czekać ponad dwie dekady.

Kasowanie farmakologiczne - to możliwe

- W latach 90. naukowcy z Nowego Jorku wykorzystali inhibitory syntezy białek. To są leki blokujące wydzielanie białek odpowiedzialnych za tworzenie się wspomnień. Blokowały powstawanie engramów, czyli śladów pamięciowych w naszym mózgu - tłumaczył ekspert.

Engramy odpowiadają za przeżycia, bodźce. - Są też jednym z elementów konsolidacji, czyli utrwalania nabytych elementów w naszym mózgu, to nie tylko umiejętności, ale także wspomnienia konkretnych wydarzeń i osób. To przejście informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej i ten proces może trwać nawet kilka lat - opowiadał Mateusz Łysiak. 

Posłuchaj
04:09 _PR4_AAC 2022_10_31-12-42-48.mp3 Czy da się skasować złe wspomnienia i jak to zrobić? Mówi Mateusz Łysiak (Stacja Nauka/Czwórka) 

Potem przyszedł czas na badaniach na ludziach. - Obyło się bez ingerencji chirurgicznych, w badaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, którym po prostu wyświetlano obrazy i kadry nacechowane w sposób negatywny - mówił gość Czwórki. - Po dwóch tygodniach zadawano uczestnikom pytania nawiązujące do tych wydarzeń. Części z nich podano lek uspokajający i okazało się, że ci, którzy dostali preparat, mieli większe trudności z przypomnieniem sobie tych obrazów - mówił ekspert.

Czytaj także:

Jak podkreślał, wciąż jeszcze jest za wcześnie na wiążące wnioski, bo od badań minęło zbyt mało czasu. Dlatego w przypadku występowania problemów warto udać się do specjalisty bądź zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 31.10.2022

Godzina emisji: 12.25

kd/kor

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń