Zdalne badanie płuc? To już możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 15:10
E-stetoskop ma szansę odmienić na zawsze telemedycynę. Urządzenie stworzone przez poznańskich naukowców pozwala na zdalne osłuchanie płuc chorego pacjenta. Pomagają w tym algorytmy sztucznej inteligencji.
Już teraz badanie płuc może odbywać się zdalnie
Już teraz badanie płuc może odbywać się zdalnieFoto: shutterstock/ mi_viri

Badanie na odległość

E-stetoskop to niewielkie urządzenie, które może stanowić wyposażenie naszej domowej apteczki. Pomysł pojawił się jeszcze przed pandemią. Rozwiązanie ma nie tylko odciążyć lekarzy, ale też dać pacjentowi szybki dostęp do informacji dotyczących jego stanu zdrowia.

- Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu doszli do wniosku, że na badanie płuc składają się dźwięki, które można sklasyfikować. Następnie w sposób obiektywny i powtarzalny weryfikować - tłumaczy Paweł Elbanowski ze StethoMe. - Połączono siły z firmą programistyczną, żeby stworzyć produkt, który realnie będzie mógł pomagać pacjentom w monitorowaniu stanu swojego zdrowia, bez konieczności wizyty u lekarza. Tak powstał StethoMe, który jest wyrobem medycznym i posiada odpowiednią certyfikację. 


Ze sztuczną inteligencją krok po kroku 

Dzięki urządzeniu można wykryć dźwięki charakterystyczne dla zapalenia płuc, oskrzeli czy też chorób przewlekłych jak astma czy mukowiscydoza. Mierzy ono także częstość rytmu serca, stosunek wdechu do wydechu i inne parametry, które są pomocne w obserwowaniu osoby chorej.

Jak to działa w praktyce? - Chcąc przeprowadzić badanie, uruchamiamy elektroniczny stetoskop, następnie łączymy go z aplikacją mobilną, która krok po kroku przeprowadza przez nie pacjenta - tłumaczy specjalista. - Wskazuje miejsca, w które należy przyłożyć stetoskop, ten automatycznie wykrywa przyłożenie i zaczyna nagrywać.


Posłuchaj
04:28 CZWORKA/Stacja Nauka - Płuca 30.12.2022.mp3 Paweł Elbanowski ze StethoMe o rozwiązaniu umożliwiającym zdalne badanie płuc (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Zdalna diagnostyka lekarska

Jeśli nagranie zostało zrobione poprawnie, przechodzimy dalej. Jeżeli są problemy w nagraniu, urządzenie automatycznie wskaże nam punkt, w którym musi być ono poprawione. - Następnie nagranie jest wysyłane na serwer do chmury. Jest ono analizowane przez algorytmy, a z powrotem do pacjenta wysyłany jest raport, czy znaleziono jakieś nieprawidłowości w układzie oddechowym czy też nie - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Urządzenie wspomaga diagnostykę lekarską, po której możemy także monitorować proces leczenia. StethoMe jest w stanie też wykryć choroby wcześniej i zapobiec ich zaostrzeniu, a tym samym zapobiec konieczności hospitalizacji pacjenta.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.12.2022

Godzina emisji: 12.23

aw/kor

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w medycynie - jak jest wykorzystywana?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 14:59
Sztuczna inteligencja coraz częściej wkracza w nowe obszary życia. Od jakiegoś czasu jest także wykorzystywana w medycynie - także w Polsce. 
rozwiń zwiń