Czat GPT, czyli "generatywna sztuczna inteligencja", to chatbot - technologia, o której jest dziś niezwykle głośno. Korzysta z dostępnych w sieci danych, by je przetwarzać i budować m.in. teksty naukowe. Może budować frazy, które nie różnią się jakościowo od tekstów stworzonych przez człowieka. To narzędzie pomaga studentom w pisaniu przeróżnych prac. Niestety niektórzy korzystają z niego zbyt często, a wygenerowane prace opisują jako własne. - Możliwość wykrywania tego, że ktoś się "inspirował" internetowym tekstem przy pisaniu własnej pracy, jest niezwykle potrzebna. Jeśli ktoś daje nam pracę pisemną i mówi, że jest jej autorem, i nie jest to zgodne z prawdą, warto mieć narzędzie, które to wykryje - mówiła dr Karolina Małagocka z Akademii Leona Koźmińskiego.
Amerykańscy programiści stworzyli więc portal "GPTZero", dzięki któremu można sprawdzić, czy dany tekst pisał człowiek, czy komputer. - Sztuczna inteligencja ma swoje schematy: działa jak osoby, które, choć niewiele wiedzą, mówią głośno i pełnymi zdaniami. Mamy wrażenie, że nasz rozmówca ma dużą znajomość tematu, ale z czasem orientujemy się, że tak nie jest - podkreślała ekspert.
Gość Czwórki tłumaczyła, że teksty pisane przez sztuczną inteligencje są niezwykle poprawne, jednak niepozbawione błędów. - Taki tekst jest trochę sztuczny, AI lubi powtarzać daną informację kilkakrotnie, lecz przy użyciu innych słów. Algorytm wykrywający plagiaty bada więc ścieżkę konstrukcyjną takiego wygenerowanego artykułu i jeśli coś zostało stworzone sztucznie - widzi to - tłumaczyła Karolina Małagocka.
05:27 _PR4_AAC 2023_01_31-12-40-42.mp3 Jak wykryć, czy dany tekst napisał człowiek, czy sztuczna inteligencja? (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak mówili słuchacze w sondzie Czwórki, sztuczna inteligencja, choć nierzadko pomaga studentom, czasem "potrafi ostro namieszać". - Jeśli GPT pisze o "Pokoleniu Kolumbów" z reguły nie ma na myśli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jemu ówczesnych, tylko ludzi żyjących dosłownie w czasach Krzysztofa Kolumba - wyliczała jedna z nich. Jak podkreślała inna, AI pisze prace zaawansowane pod względem merytorycznym, ale w przyszłości wykrywanie plagiatów będzie jeszcze prostsze niż dziś. - Dlatego nie sądzę, by mądre było korzystanie wyłącznie z takich systemów - podkreślała w rozmowie z Czwórką.
Sprawdź także:
***
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzenie: Oliwia Krettek
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Data emisji: 31.01.2023
Godzina emisji: 12.20
kd