44 procent badanych wskazało, że w zeszłym roku największe zagrożenie dla ich działalności miały ataki złośliwego oprogramowania, awarie, przerwy w działaniu IT oraz naruszenia bezpieczeństwa danych. Wszystko to miało miejsce mimo znacznego zwiększania budżetów na cyberbezpieczeństwo.
Pomysłowość hakerów
- Mnie wciąż cyberataki zaskakują. Śledzę różnego rodzaju informacje na ten temat, cały czas analizuję je. Widzę, jak ktoś dotarł do systemu, obszedł zabezpieczenia, to myślę: "wow, ale miał pomysł albo szczęście". Tych ataków jest naprawdę dużo - mówi inż. Weronika Buras, studentka Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. - Mnie zaskakują pomysły hakerów, czasem jest pełna podziwu dla pomysłów, na jakie wpadli - dodaje.
Cyberprzestępcy bywają bardzo kreatywni, jednak dziś nawet ChatGPT może napisać maila phishingowego. - Hakerzy mogą rozsyłać szkodliwe oprogramowanie albo nawet wejść do jakiejś organizacji i podpiąć swojego pendrive'a - ostrzega gość Czwórki. - Zdarzało się, że ludzie chcieli pobrać jakiś program, a w wynikach Google'a pod pierwszym linkiem było podmienione oprogramowanie.
Weronika Buras zdradza, że dziś nie jest łatwo dotrzeć do nadawców hakerskim maili czy autorów włamań. Jest mnóstwo sposobów, by ukryć się w sieci, być anonimowym.
- Dziś nie można powiedzieć jednoznacznie, że najczęściej ofiarami cyberprzestępców są instytucje bankowe, finansowe - mówi ekspertka. - Wszystko może się okazać łakomym kąskiem. To mogą być finanse, ale też dane bankowe, dane personalne czy np. historie chorób. Mamy też kamery w domach, są one też w sklepach - one często są słabo zabezpieczone. Nawet odkurzacze bezprzewodowe mapują nasze mieszkania - dodaje.
Ofiarą hakera może zostać każdy z nas. Weronika Buras podkreśla, że jako użytkowniczka internetu bardzo ostrożnie przekazuje swoje dane, zawsze myśli co i gdzie wpisuje, co klika i co pobiera na swoje urządzenia.
13:38 czwórka stacja nauka 09.03.2023.mp3 Jak działają cyberprzestępcy i kim jest pentester? (Stacja Nauka/Czwórka)
Kim jest pentester?
Czwórkowy gość studiuje na Wydziale Cybernetyki WAT, ale też pracuje jako pentester, czyli etyczny haker. W swojej pracy codziennie próbuje włamać się do jakiegoś systemu. Jeśli jej się to uda, to wyjaśnia, jak to zrobiła, a odkryte przez nią wejście jest zabezpieczane.
- Staram się być krok przed hakerem - przyznaje. - Wiem, jakie miejsca w systemie mogą być bardziej wrażliwe, gdzie może uda mi się wejść. Próbuję to zrobić na mnóstwo sposobów - dodaje.
Weronika Buras jest też autorką narzędzia, które wspomaga migracje systemów informatycznych. - To brzmi poważnie, ale jest to po prostu aplikacja webowa, którą możemy sobie otworzyć w naszych telefonach czy w naszych laptopach i przejść przez migrację systemów - wyjaśnia. - Ona prowadzi pracownika, menadżera czy kierownika za rękę przez szereg kroków.
Dużym sukcesem Weroniki jest też dostanie się do 6. edycji Women in Tech Camp 2022 - obozu dla najzdolniejszych studentek kierunków informatycznych. - To było niesamowite przeżycie. W obozie brało prawie 200 dziewczyn, głównie związanych z technologiami informatycznymi. To bardzo inspirujące osoby - wspomina. - Spotkałam wielu mentorów i mentorek. Brałam udział w warsztatach szkoleniowych z umiejętności technicznych i miękkich. Świat i technologie zmieniają się niesamowicie szybko, trzeba cały czas nadrabiać zaległości - dodaje.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: inż. Weronika Buras (studentka Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, przewodniczącą Koła Cyber Security)
Data emisji: 9.03.2023
Godzina emisji: 12.22
pj