Jest takie miejsce na Ziemi, na którym raczej nikt nie chciałby się znaleźć. To Ilha de Queimada Grande - "Wyspa Węży". Niewielka 43-hektarowa enklawa, leży u wybrzeży Brazylii. Jest domem ponad 4 tys. śmiertelnie jadowitych węży. Niektórzy twierdzą, że liczna tych gadów wynosi tam 5 osobników na metr kwadratowy.
- Tam jest się czego bać. Ta wyspa zamieszkała jest tylko i wyłącznie przez węże. Mieszka tam gatunek endemiczny (występujący tylko tam) Bothrops insularis - jest on bardzo jadowity - mówi Mateusz Łysiak, dziennikarz nationalgeografic.pl. - Spotkanie z takim wężem może skończyć się śmiercią.
Brazylijska Wyspa Węży leży na Atlantyku, zaledwie 140 km w linii prostej od miasta Sao Paulo. - Jej oficjalna nazwa, Ilha da Queimada Grande, nawiązuje do planów wylesienia wyspy na początku XX wieku. Chciano wypalić cały teren i założyć tam plantację bananów. Gdy się okazało, że jest tam tyle węży to zmieniono plany - mówi rozmówca Jędrzeja Rosiewicza.
Dziś jest wiele hipotez, które mówią o tym, skąd węże wzięły się na wyspie. - Najbardziej popularna, i najmniej prawdopodobna, mówi o tym, że na wyspie były skarby i węże trafiły dzięki piratom, którzy w ten sposób chcieli chronić kosztowności - wyjaśnia ekspert. - Inna wersja, bardziej historyczno-przyrodnicza, mówi, że po zakończeniu ostatniej epoki lodowcowej - czyli ponad 11 tysięcy lat temu, poziom wody podniósł się na tyle, że wyspa została odcięta od stałego lądu, dzisiejszej kontynentalnej Brazylii, a węże tam zostały i ewoluowały - dodaje.
03:51 czwórka stacja nauka 11.04.2023.mp3 Z czego słynie brazylijska Wyspa Węży? (Stacja Nauka/Czwórka)
Brak drapieżników na wyspie, większych zagrożeń, sprawił, że węże żyły sobie dostatnio. Żywiły się ptakami, które lądowały na wyspie w trakcie swych podróży. Węże atakowały ptaki wpełzając na drzewa.
Dziś obowiązuje całkowity zakaz wstępu na Wyspę Węży. W latach 1900-1920 jednak żyli tam ludzie - obsługiwali latarnię morską. Dziś latarnia działa automatycznie, a za jej przeglądy odpowiedzialna jest brazylijska marynarka wojenna.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał: Jędrzej Rosiewicz
Data emisji: 11.04.2023
Godzina emisji: 12.39
pj