Światowy Dzień Wiatru. Zgadnij, co teraz wieje?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:53
Wiatr to poziomy ruch cząsteczek powietrza. Jednak okazuje się, że rodzajów wiatru jest bardzo wiele. Jak je rozpoznać, jak nazwać?
Audio
  • Artur Surowiecki opowiada o różnych rodzajach wiatru (Czwórka/Stacja Nauka)
W zeszłym roku 70 procent farm wiatrowych przyniosło starty
W zeszłym roku 70 procent farm wiatrowych przyniosło startyFoto: Stockr/Shutterstock.com

Ruch powietrza powoduje różnica ciśnienia, która czasami jest spowodowana różnicą temperatur, a czasami różnicą w kształcie powierzchni gruntu. Niektóre ptaki wykorzystują świetnie prądy powietrza do szybowania. Sępom pomagają one w polowaniu, a stadom bocianów w wędrówkach ku lepszym warunkom. Znane nam dobrze babie lato, czyli nici przędne niektórych pająków, są unoszone przez wiatr, niekiedy nawet na odległość kilkuset kilometrów. Nic więc dziwnego, że wiatr ma swoje święto: Światowy Dzień Wiatru. 

- Mamy różne regionalne nazwy dla wiatrów, a także nazwy związane z rodzajem wiatru - mówi Artur Surowiecki ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska. - Może być wiatr prostoliniowy, który nigdzie nie wiruje, ale może być też wiatr wirujący np. trąba powietrzna. Szkwał towarzyszy ciemnej burzowej chmurze, a w górach wieje halny - dodaje. 

Jakie wiatry są typowo polskie? Czym są wiatry fenowe? Jak rozpoznać jaki wiatr wieje? O tym w materiale Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Artur Surowiecki (Polscy Łowcy Burz - Skywarn Polska)

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 15.06.2018

Godzina emisji: 12.45

pj/ac

Czytaj także

W kluczu raźniej. Jakie są sekrety ptasich lotów?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:22
W miniony weekend obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków, a w "Stacji Nauka" zdradzamy kilka szczegółów dotyczących jesiennych ptasich migracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ruszaj podlotów. One wciąż czekają na mamę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:15
- Podglądanie przyrody powinno być etyczne, czyli powinniśmy robić to tak, żeby nie przeszkadzać w naturalnych procesach, wtedy jest to bezpieczne też dla nas - mówi Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Teraz jest najlepszy czas, by obserwować podloty - dodaje. 
rozwiń zwiń