"Antyszczepionkowcy" twierdzą, że szczepionki mogą skutkować rozwojem zaburzeń ze spektrum autyzmu, cukrzycą, astmą i innymi chorobami. Zaprzecza temu dr Paweł Grzesiowski. - To zjawisko w ogóle nie występuje - tłumaczył ekspert. - To, że dziecko szczepione na różne choroby zakaźne, w którymś późniejszym momencie rozwija jakąś chorobę nie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem. To wykluczono w różnych badaniach ponad wszelką wątpliwość - podkreślał.
Szczepionka jest bodźcem dla układu odporności, działa tak, jakby była imitacją infekcji. Nie ma możliwości, by podając zmutowanego, osłabionego wirusa świnki, wywołać u dziecka np. astmę. dr Paweł Grzesiowski
Zaś jak przekonywała Joanna Narożniak z GIS, warto pamiętać, że medycyna wciąż udoskonala produkty lecznicze. - Leki są coraz lepszej jakości, ale stosowanie ich zawsze jest szacowaniem przez rodziców korzyści płynących z ich przyjmowania przez dzieci, i ryzyka, jakie to ze sobą niesie - tłumaczyła ekspertka w Czwórce.
Jakie zagrożenia niesie więc niezgoda na szczepienie? Z jakimi niepożądanymi skutkami muszą się liczyć rodzice poddający szczepieniom swoje dzieci? Kto ponosi odpowiedzialność za komplikacje poszczepienne? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Joanna Narożniak (rzecznik prasowy Państwowego Głównego Inspektora Sanitarnego), dr Paweł Grzesiowski (pediatra i immunolog)
Data emisji: 12.06.2018
Godzina emisji: 16.10
kd/ac