Nowy kilogram od maja 2019 roku? Czy to coś zmieni dla konsumentów?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 14:35
Wzór kilograma to walec składajacy się w 90 procentach z platyny i 10 procentach z irydu. Przechowywany jest w sejfie Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sevres koło Paryża. Wkrótce się to zmieni. 
Audio
  • Nowy wzorzec kilograma - kiedy wejdzie w życie i co to znaczy dla zwykłych użytkowników (Stacja Nauka/Czwórka)
Replika obowiązującego wzorca kilograma
Replika obowiązującego wzorca kilograma Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

- Kilogram pozostanie kilogramem, ale będziemy mieć jego nową definicję i nowa praktyczną realizację - mówi Wojciech Wiśniewski z Laboratorium Masy Głównego Urzędu Miar. 

Dziś wzorzec zamknięty jest pod dwoma kloszami. Jednak powietrze pod kloszami ma swoje cząsteczki i one osadzają się na wzorcu. Przez to jego masa zwiększa się - nieznacznie, ale jednak. - Od 1875 roku, kiedy powstał przybyło mu około 50 mikrogramów - tyle jesteśmy w stanie stwierdzić dziś - mówi naukowiec. Dla porównania powiemy, że 25 mikrogramów waży jedno skrzydło muchy. 

- Kilogram jako jednostka pozostaje kilogramem, co innego jego praktyczna realizacja, materialny wzorzec - coś do czego odnosimy wskazania naszych przyrządów pomiarowych wszystkich wag w sklepach, handlu, produkcji - wyjaśnia rozmówca Patryka Kuniszewicza. 

Definicja kilograma zostanie oparta na stałej fizycznej - oparty będzie o stałą Plancka. Powstanie 12 wzorców - 4 wykonane z platyny i irydu, 4 stalowe i 4 krzemowe. Będą przechowywane w powietrzu, próżni i osłonie gazowej. Co to wszystko oznacza dla zwykłego konsumenta kupującego kilogram cukru czy mąki? Co z naszymi wagami? O tym wszystkim w nagraniu naszej audycji wprost z Głównego Urzędu Miar. 

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 12.09

pj

Czytaj także

Robotyczne zwierzęta posłużą badaniu sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 15:33
Projekt wymyślił i opracował licealista z Radomska. Postanowił zbadać, jak dużo możemy osiągnąć wykorzystując metody inspirowane zachowaniem żywych istot. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chodnik antysmogowy oczyści powietrze w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 16:44
350 metrów chodnika pokrytego specjalną mieszanką betonu ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w okolicy o 30 proc. - Neutralizujemy związki niekorzystne dla ludzkiego zdrowia - mówił Karol Chilmon z Politechniki Warszawskiej, jeden z inicjatorów projektu.
rozwiń zwiń