Noszenie japonek może doprowadzić do wielu deformacji, często nieodwracalnych. Klapki japonki nie amortyzują stopy, nie podpierają jej w podbiciu, a także wymuszają stawianie krótszych niż zwykle kroków. Aby klapki się nie zsunęły, ich właściciele zwykle zaginają do dołu duże palce u stóp, zmuszając mięśnie do wykonywania nienaturalnej dla nich pracy. Dodatkowo obciążają nasze prostowniki, czyli mięśnie prostujące staw skokowy oraz duży paluch stopy.
- Gdy będziemy stale przeciążać te mięśnie, to może to wpływać w istotny sposób na pewnego rodzaju późniejsze kontuzje - mówi Artur Jagodziński fizjoterapeuta z Rehasport Clinic. - Wydłużone chodzenie w japonkach, choćby wakacyjne, może skutkować różnymi dysfunkcjami - dodaje.
Wśród kontuzji, które mogą pojawić się od tego typu obuwia Czwórkowy ekspert wymienia: "piszczel biegacza" czy haluksy. Podkreśla, że wiele kontuzji może odbić się na całym naszym organizmie - na biodrach czy kręgosłupie. O jakich kontuzjach mówi terapeuta? Jak można im zapobiec? O tym w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 5.07.2018
Godzina emisji: 12.23
pj